Shpërthen vullkani ma i madh n’Amerikë, alarm për rrezik global

Janë publikue pamjet mahnitëse ku shihet shpërthimi i vullkanit të Guatemalës.

Autoritetet thonë se vullkani mund të shfaqë aktivitet intensiv, andaj duhet me pasë parasysh rrezikun.

Ky vullkan konsiderohet si nji nga ma aktivët n’Amerikën Qendrore.

Banorët nga zonat përreth vendeve Escuintla, Sacatepequez dhe Chimaltenango janë alarmue për mundësinë e nji shpërthimi të madh, simbas Prensa Libre.

Të Premten, autoritetet kanë ngrit alarm, tue deklarue se pritet edhe nji shpërthim masiv i vullkanit, i cili mundet me shkaktue dame të mëdha.