Volvo planifikon me kalue krejt ne – kerr elektrik! (video)

Kompania suedeze e veturave – Volvo – ka me qene kompania e pare e cila deklaron se prej vitit 2019 ka me nderpre prodhimin e veturave me motor me djegje te mbrendshme dhe me kalue plotesisht ne prodhimin e veturave elektrike ose hibrid.

Hakan Samuelsson, presidenti i Volvo Cars, tha se “ky veprim i jep fund kerrit me motor me djegje te mbrendshme”. Ai tha se pret qe Volvo ka me i shite mbi 1 milion vetura elektrike dhe hibrid deri ne vitin 2025.

Shperndaje në: