Zvicra jau sekuestron kerret luksoze, keni me u befasue se të kujna janë! (foto)

Prokurorët në Zvicër kanë sekuestrue disa superkerre luksoze, që i përkasin zavendëspresidentit të Guinesë Ekuatoriale.

Teodorin Obiang Nguema, djali i presidentit të vendit, akuzohet për pastrim te pareve.

Por, ai thotë se e ka ba pasuninë në mënyrë të ligjshme.

Autoritetet zvicrane kanë sekuestrue 11 kerre në total.

Mes tyne ka Porsche, Ferrari, Bugatti dhe Koenigsegg.

Prokurorët zviceranë thonë se ai ka përdor pasuninë e fitueme nga nafta për me ble mallna luksi, mes tyne edhe nji avion privat.

Guinea Ekuatoriale asht nji vend i vogël në Afrikë.

Presidenti Teodoro Obiang Nguema e qeveris këtë vend që prej vitit 1979, tue qenë kështu lideri ma jetëgjatë në detyrë në Afrikë.

Në Qershor të këtij viti ai vendosi me deklarue të birin si zavendëspresident.

Në vitin 1995, vendi zbuloi se kishte rezerva të mëdha nafte.

 

A picture taken on June 24, 2013 shows Teodorin Nguema Obiang, the son of Equatorial Guinea's president Teodoro Obiang and the country's vice-president in charge of security and defence, arriving at Malabo stadium for ceremonies to celebrate his 41st birthday. AFP PHOTO / JEROME LEROY / AFP PHOTO / JEROME LEROY

 

Two Ferrari sports cars belonging to Teodorin Obiang Nguema, son of Equatorial Guinea's President, are being towed off the freight zone by the police at Geneva Airport, in Geneva, Switzerland, on Thursday, November 3, 2016. Geneva authorities have confiscated 11 luxury vehicles and sports cars belonging to the son of Equatorial Guinea's president as part of a preliminary investigation into alleged corruption. (KEYSTONE/Laurent Gillieron)

 

voici les voitures de Teodorin Obiang au fret à l'aéroport de Genève

 

voici les voitures de Teodorin Obiang au fret à l'aéroport de Genève

 

1-kerre

 

 

voici les voitures de Teodorin Obiang au fret à l'aéroport de Genève