Dieta amerikane me te cilen humbni peshe per 1 jave!

Kjo dietë asht praktiku nga amerikanët dhe qëllimi i saj asht me  ndihmue trupin me pastrue veten nga depozitat e yndyrës. Me këtë dietë, nuk keni me qene unte dhe s’keni me harxhu kohe tue ba ushqime.

Dietën duhet me fillue t’Hanën. Në krye te gjashte ditëve te para keni me hetue ndryshime pozitive në peshën tuej. Këte e thone njerëzit që e kanë provu!
Dieta nuk asht e rrezikshme për shëndetin tuej.

Çka duhet me hangeri:
Tana llojet e mishit: viçi, pule, kingji, pate, rose, qure, tana llojet e mëlçisë, por jo të pjekuna.
Tana llojet e peshkut të ujnave të ëmbla dhe tana llojet e peshkut të konservuem.
Tana llojet e sallatave: domate, tranguj, sallatë të freskët jeshile, speca të freskëta apo të pjekuna, sallatë me vo, lakën të freskët apo turshi, panxhar, qepë sallatë, spanaq. Tana sallatat të marinueme me vaj, krypë, biber e uthull.
Tana llojet e perimeve: lulelakën, spanaq, lakën, lakën jeshile, asparagus, patillxhan, karrota, panxhar, magdanoz, selino.
Mundeni me pi: ujë mineral, kafe të zezë dhe tana llojet e çajit pa sheqer. Mbas ditës së gjashtë keni të drejtë me pi venë të bardhë dhe limonadë.

Të ndalueme:
Bukë, miell, makarona, oriz, patate, thjerrëza, fasule, bizele, mish të pjekun, bajame, lajthi, ambëlsina.
Tana produktet e qumështit: qumësht, gjalpë, margarinë, kos, kefir, ajke.

Ndalohen edhe frutat! Asht e nevojshme të merrni shtojca për vitaminat C dhe D, kalcium, magnez dhe zink.

Burimi: http: //www.justhealthylifestyle.com

Shperndaje në: