A e dini pse femitë duhet me hanger ma shumë peshk!

Nji hulumtim i ri thotë që femijët që hanë më shpesh peshk dhe vaj peshku mund të jenë lexues ma të mirë se sa moshatarët e tyne, shkruen Daily Mail.

Hulumtuesit zbuluen se aftësia e femive për me lexue asht përmisue dukshëm mbas konsumimit të Omega 3.

Ekspertët thonë se gjetjet ritheksojnë randësinë e konsumimit të rregullt të acidit yndyror në dietat e femive, përmes vajit të peshkut, si peshkut salmon, peshkut tuna dhe sardeleve.

Shperndaje në: