A e dini se çokollada e zezë parandalon këtë smundje?

Simbas nji studimi të ri, çokollada mundet me parandalue diabetin.

Nji përbamës që gjendet në kokrrat e kakaos, i njoftun si monomer epicatechin, zmadhon sekrecionin e insulinës nga disa qeliza specifike.

Ky përbamës redukton obezitetin dhe rrit aftësinë e kafshëve për m’u përballë me nivelet e nalta të glukozës në gjak. Studimi asht krye momentalisht vetëm te kafshët, por gjithsesi mbetet e dobishme.

Çokollada me qenë e zezë dhe vetëm 100 gram. Flavonoidet në çokolladën e zezë ndihmojnë në neutralizimin e insulinës, kusht ky që pengon zhvillimin e diabetit të tipit 2.

Konsumimi i 100 gram çokolladë të errët në ditë përshpejton metabolizmin e trupit nëpërmjet glukozës.

Shperndaje në: