Avocado, qe çka i ban shnetës tonë!

avokado

Avocado asht frut me benefite të panumërta për shnetën tonë.

Sa ma shumë ta përdorim aq ma shumë përfitojmë mbrojtës për organizmin tonë.

Ka nji vlerë ushqyese dhe i përket të njajtës familje si kanella.

Avocado ka origjinën nga Mexiko, ka vlerë mbresëlanëse ushqyese dhe përmban shumë vitamina esenciale dhe minerale si vitamina C, E, B1, hekur, kalium, kalcium, zink, magnez, fosfor, mangan dhe sodium.

Meqenëse asht e pasun me fibra, avokado ndihmon të humbisni peshë dhe ndihmon në metabolizmin dhe rregullon sheqerin në gjak .

Gjithashtu mbron shëndetin e syve.

Nji studim i fundit asht kry me 50 gra që kanë konsumu avokado për nji muej.

Simbas këtij studimi në fund ka rezultu se asht zbrit niveli i kolesterolit, tiglicidet janë ulë dhe folatet për 23%.

Avocado gjithashtu parandalon kancerin e gjinit, pengon rritjen e tumorit dhe eliminon qelizat kancerogjene.

Shperndaje në: