Fruti që i jep fund pagjumësisë dhe nxit funksionimin e trunit mbrenda minutave

Ritmi i naltë i jetesës ka ba që shumë njerëz me vuejt nga pagjumësia. Por, a keni ndigjue për Quenepa’n?.

Ky frut egzotik asht mahnitës dhe shumë i shnetshëm. Vjen nga Amerika e Jugut, por gjendet edhe te pyjet e thata në Amerikën Qendrore dhe në Caraibe. Shija asht e thartë dhe e ambël njikohësisht. Ka nji tul të hollë dhe nji ngjyrë jeshile të zbehtë.

Qe disa nga landët ushqyese që ka ky frut:

Vitaminë C
Vitamina B1, B3, B6 dhe B12
Aminoacide
Minerale
Proteina
Acide yndyrore te pangopura
Kalcium
Fibra
Hekur
Karroten

Ky frut ka shumë fibra dhe kjo ndihmon në kolesterolin e naltë dhe kapsllëkun. Ka vitamina A për rritjen e imunitetit. Ka minerale si kalciumi për dhambët dhe kockat, antioksidantë për luftimin e kancerit dhe radikalëve të lirë. Ka fosfor për tretje të mirë dhe hormone të balancueme. Në të njajtën kohë rregullon presionin e gjakut dhe astmën.

Dobitë shëndetësore të këtij fruti:
Heq parazitët
Rrit imunitetin
Lufton çashtjet e mushknive dhe urines
Rrit shneten riprodhuese
Trajton problemet e veshkave
Trajton kapsllëkun
Lufton anemone
Zvogëlon kolesterolin dhe trigliceridet
Ndalon gripin dhe bronkitin
E ban likurën me tone elastike dhe plot shkëlqim/Shije.al