Kjo dietë vret kancerin, trajton depresionin, migrenën dhe autizmin

Numri i studimeve që nënkuptojnë se ketoza (një mënyrë e të ushqyemit) asht zgjidhja e problemeve të ndryshme përfshi edhe obezitetin, janë të mëdha. Nji person, i cili mban nji dietë “Ketogenike” e siguron pjesën ma të madhe të të ushqyemit nga vaji i kokosit, votë organike, avokadot dhe arrat.

Përfitimet shëndetësore të nji diete Ketogenike:

Çon në humbje peshe
Nji nga mënyrat ma të thjeshta dhe ma efektive për me humbe peshë asht ndalimi i karbohidrateve. Dieta ketogenike kërkon konsum të ulët të karbohidrateve dietike.

Lufton kancerin
Dihet mirë se qelizat e kancerit duen sheqer. Sheqeri inkurajon rritjen e kancerit tue ushqye tumoret. Kjo asht arsyeja kryesore pse nji dietë pa sheqer dhe karbohidrate të tjera konsiderohet si efektive në luftimin dhe parandalimin e sheqerit, shkruen shije.al. Qelizat e rregullta në trupin tonë kanë aftësinë për me perdore yndyrë për energji, ndërsa qelizat e kancerit nuk munden me ndryshue metabolikisht për me perdore yndyrën.

Mbron trunin tuej
Mënyra e të ushqyemit me yndyrë të naltë dhe të ulët, asht gjithashtu e dobishme për trajtimin e çrregullimeve të tjera neurologjike. Dietat ketogenike munden me i minimizue  simptomat e smundjes së Parkinsonit dhe Alzheimerit.

Gjithashtu, ka nji numër studimesh që vërteturn se dieta ketogenike asht e dobishme për autizmin. Nji studim ka zbulue se shumica e fëmive me autizëm përjetuen përmirësim mbasi kishin ndjeke nji dietë ketogenike për 6 muej.