Ky asht kombinimi i mrekullueshëm që lufton smundjet ma vdekjeprumëse të shekullit 21

Moringa asht nji përbamës që asht vlerësue gjanësisht nga shumë kultura qysh në lashtësi.

Sot, përdorimi i saj asht inkurajue nga organizata të ndryshme humanitare për me luftue keq-ushqyemjen dhe efektet e saj në rajonet e godituna nga varfnia.

Përfitimet shëndetësore të moringës janë të shumta. Ajo trajton çrregullimet e stomakut, alergjitë e stinës dhe edemën. Fuqia antioksiduese e moringës ndihmon në mbrojtjen e mëlçisë, diabetin, mbrojtjen e shëndetit të syve, shëndetin kardiovaskular, shëndetin e kockave, shnoshjen e plagëve. Ka nji ndikim të madh edhe në forcimin e flokëve dhe në likurë.

Ndihmon të luftoni disa smundje të rrezikshme:

1. Trajton artritin

2. Parandalon shfaqjen e kancerit

3. Ul kolesterolin

4. Lehtëson dhimbjen e kresë

5. Trajton problemet me stomakun

7. Mbron mëlçinë

8. Lufton aneminë

Përbamësit:

85 gram xhenxhefil
10 gjethe moringe
1 lugë çaji mjaltë
4 gota ujë

Pregaditja:

Lani xhenxhefilin dhe preni në feta të holla. Zieni në nji enë me ujë për 10 minuta. Largoni nga zjarri dhe shtoni gjethet e moringës. Mbuloni me kapak dhe leni për 10 minuta.
Kulloni përziemjen dhe shtoni edhe mjaltin. Përzini mirë dhe mandej asht gati për m’u pi. Përdoreni në mëngjes dhe në mbramje.