Pse duhet me pi ujë me krypë në mëngjes?

Mbipesha shpeshherë i detyron njerëzit që me përdorë dieta të ndryshme.

Dietologët thojnë se nji gotë me ujë, e tretun, në te nji lugë çaji krypë ka me jau ofrue këto përfitime:

Eliminon bakteret dhe toksinat nga trupi.

Redukton mundësinë e zhvillimit të smundjeve të sistemit skeletor (osteoporozën ose artritin).

Kjo pije furnizon trupin me enzima që nxitin tretjen dhe rregullon sistemin tretës.

Mineralet që merrni nga uji me krypë, qetësojnë sistemin tuej nervor dhe ju ndihmojnë me pagjumësinë. Likura juej ka me u ba ma e limueme.