Qe kush asht arma ma e mirë m’i eliminue kancerin dhe problemet e zemrës

Lakna asht nji nga ushqimet ma të mira dhe të shnetshme. Ajo mundet me u përdorë në forma të ndryshme dhe ofron përfitime të mëdha shëndetësore.

1. Përmirson tretjen
Ka shumë fibra dhe kjo asht jetike për nji tretje të shnetshme.

2. Ju jep shumë energji
Falë nivelit të naltë të hekurit, laknat turshi sidomos, ju japin shumë energji dhe qëndrueshmëni, nxitin qarkullimin e gjakut dhe përmirësojnë metabolizmin.

3. Përmirëson imunitetin
Lakna asht e pasun me vitaminë C, e cila asht perfekte për funksionimin e imunitetit. Nivelet të tilla të nalta të vitaminës C rigjenerojnë qelizat, bajnë ma shumë qeliza të bardha të gjakut dhe prodhojnë kolagjen.

4. Forcon kockat
Ky ushqim asht i pasun me vitaminë K dhe kjo i ban kockat të forta. Po ashtu, prania e proteinave të shumta i mban kockat të mineralizueme në mënyrë të shnetshme.

5. Parandalon kancerin
Bazue te studime të ndryshme, antioksiduesit që gjenden te lakna vrasin radikalet e lira që janë thelbësore për qelizat kancerogjene./Shije

Shperndaje në: