Sallata me kastravec që heq 7 kile mbrenda 14 dite!

Nuk ka ndonji dyshim që ndër mënyrat ma të mira për me humbë peshë asht dieta me kastravecë. Kastravecat janë të pasun me ujë dhe fibra, që do me thanë se ju bajnë me u ndje të ngopun për disa orë.

Dieta me kastravecë:

Për mëngjes: Sallatë me kastravecë dhe dy vezë të zieme

Mes shujtave: Nji mollë të madhe dhe nji pjeshkë (ma të vogël se 200 gramë)

Drekë: Bukë gruni dhe sallatë me kastravecë

Mes shujtave: Pije e përzieme me mollë, spanaq, kastravecë, xhenxhefil, bajame dhe arra.

Darkë: Sallatë me fruta (300 gramë)

Mënyra e pregaditjes së sallatës:

– 400 gramë kastravecë

– 200 ml qumësht të thartë apo jogurt

– Krypë

– Qepë të freskët

Kastravecët, mbasi t’i pastroni i preni në copa të vogla, mandej i shtoni krypën dhe gjatë përziemjes e shtoni jogurtin apo qumështin. I përzieni mirë, dhe në fund e shtoni qepën. Sallata me kastravecë asht e gatshme për me u hangër.

Shperndaje në: