Studimi: Ushtrimet fizike janë njajtë si hapat kundër depresionit

Studimi i ri ka zbulue se egziston nji gja e tillë si ‘fitnesi mental’, e që ‘trashëgohet’ nga ushtrimet fizike.

Richard Maddock, professor, e ka publikue së fundmi nji studim në ‘Journal of Neroscience’, që kallxon se ushtrimet intensive dhe të rregullta i kanë të njajtat efekte në depresion sikur ilaçet farmaceutike kundër depresionit.

 

Efekti i kësaj asht rritja e prodhimit të dy neruotransmistuesve të trunit: glutmates dhe acidit gama-aminobutyric.

 

Si duket truni e ka metabolizmin e vet, dhe ushtrimet e përmirësojnë atë njajtë sikur metabolizmin e trupit.

 

Andaj nëse jeni person që keni probleme me depresionin, atëherë ndoshta ma mirë asht me i kushtue ma shumë vemendje fizikut tuej se sa ilaçeve, që kanë efekte anësore.

Shperndaje në: