Triki qe ka me ju zhduk dhimbten e shpinës. Provojeni!

dhimbjaa

Në kohën e tashme pothuejse nuk ka person që nuk ankohet për dhimbten e shpinës.

Me të njajtin problem asht përball gjatë nji show moderatori dhe themeluesi i sajtit “elephantjournal.com”, Waylon Lewis, mirëpo ai me ndihmën e nji triki të vogël ka arrite me zgjidhë këtë problem për tane jetën.

Tash po na e zbulon edhe neve, transmeton Telegrafi.

Tashma me vite çdo ditë punoj në kompjuter. Gjatë punës në laptop, supet dhe qafa ime, me kalimin e orëve, ngrihen dhe ngrihen gjithnji derisa fillojnë të ndihen si T-reksi, por pa dhambë të mëdhaj. Me gjithë supet e tij të mbledhuna dhe me duert e vogla. Kjo shkaktonte dhembje!
Joga, shëtitja në male, vozitja e biçikletës, shtrimjet… akupunktura – të gjitha kanë ndihmu nga pak, por jo mjaftueshëm.

Dhe a po don ti, miku im Jean m’pat thanë ashtu pa dasht me m’obligue, diçka që m’ka rilind.

– Mbështille në formë cilindri nji peshkir, fuqishëm, por jo shume. Si nji cilindër i madh i bamë nga peshkiri. Dhe flej mbi to – m’tha Jean.

– Edhe nese shtrihesh në shpinë ose anash, peshkirin e vnon rreth qafe, saktësisht nën kafkë.

Kjo i pengon kryet dhe krahet e mi me u bashkue.

Sot flej si kingj, flej aq mirë dhe çohem ne mëngjes si luan, i gatshëm me zaptue krejt botën.

Të falem nderit, Jean!

Shperndaje në: