Zbulohet shqisa e gjashtë!

Hulumtuesit ne Amerike thone se kane zbulue gjenin e intuites, i cili i ‘bashkengjitet’ 5 shqisave baze, shikimit, ndigjimit, prekjes, shijes dhe nuhatjes.

Shqisa e gjashte ka te baje me vetedijen e trupit.

Zbulimi u ba me ndihmen e dy pacienteve me çrregullime te rralla neurologjike, te cilet kane nji mutacion ne gjenin ”Piezo2′, qe prek vetedijen e tyne te trupit, shkruen Mirror, transmeton Rrokum.TV.

Te dy edhe pse kishin syte mbyllun mundeshin me ece pa u rrxue.

 

Shperndaje në: