Baba i Granit Xhakës: FFK duhet me na kërkue falje

Mbas vendimit të FIFA’s që Granit Xhaka dhe të tjerët që kanë luejt në Euro 2016 nuk munden me luejt për Kosovën, ka reague Ragip Xhaka, i cili ka kërkue që FFK të paktën të kërkojë falje.
FIFA tashma ka sqarue gjithçka sa i përket lojtarëve, të cilët mund të luejnë apo jo për Kosovën, ku i ka dhanë të drejtë mesfushorit të Arsenalit, Granit Xhaka.

Kjo asht letra e plotë e Ragip Xhakës:

Të nderuar media sportive, të nderuar tifozë, të nderuar përfaqësues të Federatës së Futbollit të Kosovës!

Me një shpejtësi të rrufeshme hodhët baltë mbi djemtë e mi duke i etiketuar si tradhtarë apo si njerëz që e shesin veten për para, ose edhe më keq, kur dikush edhe kërcënonte që të mos vijmë në Kosovë, etj etj etj.

Që ta dini shpirti me ka dhimb, zemra më ka lëshuar, sepse isha 100% i bindur se po akuzoni me të padrejte sepse ju edhe nuk i dinit të gjitha. Kam kaluar netë pa gjumë, doja të reagoja, por ndoqa këhillën e djalit tim që edhe pse në moshë të r, si një burrë i mencur më tha: “Baba rri i qetë e drejta vonon por nuk harron”

Dëgjova këshillën e Granitit dhe heshta. Heshta duke respektuar vendimin dhe menëurinë e djalit, por shpirti më dhimbte.

Graniti pak ditë më vonë j´u drejtua të gjithëve me një letër të hapur, sepse ai nuk mund të duronte kaq shume të pa vërteta dhe padrejtesi. Aty ai sqaroj gjithcka dhe ishte shumë i saktë. Unë si baba kisha shumë e shumë gjëra të tjera për të thënë, por përsëri heshta, sepse besova tek e drejta dhe forca e së vërtetës, tek djali im.

Letra u shpërnda dhe u kuptua në masë të gjerë, por prapë kishte nga ata që thoshin. “ Pse të jenë të vërteta të gjitha keto që shkruan Granit Xhaka?”

E dija dhe isha i bindur që një ditë gjithçka do sqarohej, por jo që zoti dhe e drejta do e sillnin brenda një jave.

E pikërisht tani FIFA organi më i lartë i futbollit botëror, sqaroi pikërisht gjithcka cfarë Graniti kishte thënë në letrën e hapur.

Gjithë ditën e lexoja dhe nuk mund ta besoja që e drejta e djalit tim doli në një kohë rekord, por edhe pse shumë i lumtur për një drejtësi dhe moral të vënë në vend, nuk doja përsëri të komentoja dhe të sgjatem tek askush nga ata që hodhën baltë mbi djemtë e mi, por dua t´u drejtohem të gjithëve me një pyetje-kërkesë për të gjithë ata që shkruajtën, ofenduan edhe shanë.

Ragip Xhaka në emër të familjes XHAKA ju pyet: “ A nuk e ka merituar tani XHAKA një falje publike, të sinqertë dhe të drejtpërdrejtë??”

Unë them që po! Kjo është më e pakta që ju mund të bëni, sepse dëmin shpirtëror ju kurrë nuk do mund të na e ktheni.

Ato media, ata tifozë edhe për më së shumti Federata e Futbollit të Kosoves duhet te dalin në një prononcim me një falje publike.

Ky është minimumi i minimumit që mund të bëni sepse më shumë as nuk keni në dorë dhe as nuk mund ta realizoni.

Një kërkim falje na e keni borxh mua, familjes Xhaka edhe gjithë shqiptarisë.

Xhakat do nderojne shqiptarët kudo që jane dhe do jene nje shembull i mire për të gjithë, ambasadorë të vërtetë.

Me respekt Ragip XHAKA dhe familja”

Shperndaje në: