Për 116 vjet, qe çka bani Bayern’i

Sot asht nji ditë e vecantë për klubin e Bayern’it, i cili feston 116-vjetorin e themelimit.

Saktësisht më 27 Fror të vitit 1900 asht themelu skuadra bavareze.

Tash Bayern asht nji nga skuadrat ma të mira të botës dhe ka nji numër shumë të madh të fansave.

Për të qenë ma të saktë rreth 270.000 antarë dhe ma shumë se 4000 fan klube.

Në 116 vite ekzistencë bavarezët kanë fitu 25 herë kampionatin gjerman, 17 herë Kupën e ligës, 5 herë ka triumfu në Champions League, dy Kupa internacionale, Kupën e Botës për klube, Kupën UEFA dhe Superkupën UEFA.