Topi i Artë, Messi e Ronaldo kanë nga nji ma shumë…të pamerituem!

“France Football” vendosi të ndahet nga FIFA tue ba sërish të sajin Topin e Artë. Cashtja kryesore ka të bajë me votimin. Me ndamjen e tyne kane me votue sërish vetëm gazetarët dhe jo ma kapitenët dhe kjo ka me pasë nji efekt të drejtëpërdrejtë mbasi ka me i eleminue aleancat që janë konstatue në vitet e fundit.

Mediat europiane zbulojnë se rezultati për Topin e Artë kishte me qenë krejt ndryshe në 2010 dhe në 2013 nëse kishin votue vetëm gazetarët. Nëse ishin marrë parasysh preferencat e tyne, në vitin 2010 Topi i Artë kishte shkue për Wesley Sneijder dhe jo për Lionel Messin.

Holandezi që në atë vit arriti triumfin në Champions League, kampionat dhe Kupë me Interin dhe ishte finalist i Botnorit me Kombëtaren e tij, mori 293 pikë nga gazetarët. Iniesta që kishte fitue po aq sa Messi në nivel ekipesh, por u shpall kampion Bote me Spanjën ishte i dyti me vetëm 2 pikë ma pak 291, ndërsa Xavi i treti me 229 pikë.

Messi ishte lojtari i katërt për shtypin, por rezultoi falë votave të Kapitenëve dhe Trajnerëve të Kombëtareve fitues i edicionit të vitit 2010. Edhe në vitin 2013 rezultati mund të kishte qenë ndryshe nëse kishte me u marrë parasysh votimi i gazetarëve.

Atë vit Francezi Franck Ribery fitoi gjithcka me Bayern Munchen dhe ishte ma i votuemi nga gazetarët. Ribery mori prej tyne 524 pikë, kundrejt 399 të Ronaldos dhe 364 të Messit. Topi i Artë shkoi për portugezin, sërish falë votave të trajnerëve dhe kapitenëve te Kombëtareve. Simbas llogarive të gazetarëve, Messi dhe Ronaldo kishin me pasë nga nji Top të Artë ma pak.

Shperndaje në: