E diel, 22 Tetor 2017

Tema: ballkani

Senatori amerikan: Amerika po monitoron situatën n’Ballkan

SHBA asht shumë e interesueme për Ballkanin, ku ka nji rrugë të qartë drejt integrimit europian, tha senatori Ben Cardin. Në nji intervistë për Zanin...

Ylli britanik veç me tanga e ‘kalli’ Instagramin (foto +18)

Ylli televiziv britanik, Bianca Gascoigne, din gjithmonë me mahnitë me dukjen e saj. Ajo ka 'trullos' fansat e saj në Instagram me postimin e ri. 30 vjeçarja...

Europa e bashkueme kur Ballkani bahet pjesë e BE’s

Kontinenti europian ka me qenë i unifikuem kur Ballkani në fund të bahet pjesë e Bashkimit Europian, tha Përfaqësuesja e Naltë e BE's për...

Ballkani Perëndimor dhe rruga drejt BE’s

Ballkani Perëndimor duhet me i kushtue vëmendje reformave të mbrendshme, tue synue me avancue rrugën drejt anëtarësimit në Bashkimit Europian. Kjo u tha në tryezën...

Macron: Europa asht e papërfundueme pa Ballkanin

Kur vendet e Ballkanit të kenë respektue plotësisht kërkesat demokratike, Bashkësia Europiane do të duhej të hapet për ta, ka deklarue Presidenti francez Emmanuel Macron. Ai ka theksue se...

Mogherini dhe Hahn i bajnë bashkë në New York liderët e...

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Europian, Federica Mogherini, dhe Komisioneri për zgjanim i bllokut, Johannes Hahn, takuen udhëheqësit e gjashtë vendeve të...

Samiti i NATO’s në Tiranë, Rama: Ballkani në hartën e sigurisë

Kryeministri Edi Rama, në fjalën e tij në Konferencën e Komitetit të NATO's që po mbahet këtë të Shtunë në Tiranë, ka deklarue se...

Flet Reka: Ballkanit i duhet Tribunal Anti-Korrupcion!

Ish-ambasadori i Maqedonisë në Bruksel dhe analisti e profesori i njoftun, Blerim Reka ka propozue nji ide interesante për çrrënjosjen e korrupcionit nga vendet...

A po kthehet Ballkani në koloni të Pekinit?

Michael Martens/FAZ   Përmes kredive të bankave kineze Ballkani mund të bëhet gjithnjë e më i varur politikisht nga Pekini. Gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” analizon...

Rusia ‘kallxon muskujt’, por qe çka po ban Amerika në Ballkan!...

Kryelajmi i mediave ndërkombëtare këto orët e fundit lidhet me nji stërvitje ushtarake të Rusisë. Stërvitja e përbashkët mes Rusisë dhe Bjellorusisë zhvillohet në kufijtë...