E diel, 17 Dhjetor 2017

Tema: ballkani

Mogherini të Hanën i pret Kryeministrat e Ballkanit Perëndimor

Përfaqësuesja për politikë të jashtme dhe siguri e Bashkimit Europian, Federica Mogherini u ka ba thirrje Kryeministrave të vendeve të Ballkanit Perëndimor me marrë...

Zyrtarët e NATO’s: Qe kur mundet Kosova me u ba anëtare...

Gazeta e Sarajevës, Dnevni Avaz, ka raportue për nji takim që kanë mbajtë zyrtarë të NATO's me gazetarë nga Ballkani. Simbas Avaz'it, që citon...
daniel serwer

“Ballkani asht kthye përsëri në problem”

Eksperti amerikan për çashtjet e Ballkanin, Daniel Serwer, komentoi se Ballkani sërish ka me u kthye në problem të stabilitetit. Ai këto probleme i ka...

Banka Botnore e gatshme me i financue projektet në Ballkan

Banka Botnore asht e gatshme me i nda deri në 200 milionë dollarë për projektet me të cilat do të zhvillohej transporti dhe lidhjet...

NATO thirrje Ballkanit: Zbusni tensionet, s’duem ma luftë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO's, Jens Stoltenberg, ju ka ba thirrje vendeve të Ballkanit me zbutë tensionet. Në nji konferencë për shtyp në Bruksel, në...

McMaster: Vendet e Ballkanit, përparësi e naltë për Amerikën

Forcimi i paqes, respektimi i shtetit ligjor, lufta kundër korrupcionit dhe krimit të organizuem ishin ndër çashtjet kryesore që u diskutuen në takimin që...

Befason me këtë deklaratë Daniel Serwer për kampin ‘Bondsteel’ në Kosovë

Analisti amerikan Daniel Serwer ka reague ndaj rekomandimeve të Këshillit Atlantik të cilët kanë sugjerue prani të përhershme amerikane në rajon, në kampin amerikan...
yee

Hoyt Yee jep deklaratën e madhe për Ballkanin

Shtetet e Bashkueme të Amerikës janë të pranishëm në Ballkanin Perendimor dhe synojnë të mbeten të përkushtuem në rajon, tha sot zavendësndihmës sekretari shtetnor...

Kjo deklaratë e Sekretarit Amerikan asht porosi e fortë për Ballkanin

Sekretari Amerikan i Shtetit, Rex Tillerson, u ka ba thirrje popujve të vendeve të Ballkanit, me i 'braktis armiqësitë e vjetra, në mënyrë që...
yeee

SHBA forcon Ballkanin, Yee emnohet Ambasador në Shkup

Mesazhi i Sekretarit Amerikan të Shtetit, Rex Tillersona se SHBA do të vazhdojë me bashkëpunue me partnerët në BE në mënyrë që me sigurue...