E shtunë, 21 Tetor 2017

Tema: BE

Monitoruesit e BE’s të gatshëm për zgjedhje

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, priti sot shefin e Misionit Vëzhgues të BE's për zgjedhjet në Kosovë, Alojz Peterle, me të cilin bisedoi për...

Populli turk s’e mbështet ma anëtarësimin në BE?

Në shoqninë turke ka "zhgënjim dhe paknaqësi" me rritjen e islamofobisë dhe të ndjenjës anti-turke në Bashkimin Europian, tha Ministri i Jashtëm i Turqisë,...

Europa e bashkueme kur Ballkani bahet pjesë e BE’s

Kontinenti europian ka me qenë i unifikuem kur Ballkani në fund të bahet pjesë e Bashkimit Europian, tha Përfaqësuesja e Naltë e BE's për...

Erdogani – BE’s: Hera e fundit që po ju pyes, po...

Kryetari i Turqisë, Recep Taip Erdogan, ka kërkue sot nga liderët e Bashkimit Europian që qartë të thojnë a duen me pranue vendin e...

BE me keqardhje për shtymjen e zbatimit të marrëveshjes për drejtësi

Bashkimi Europian shpreh keqardhje për kërkesën e Serbisë që integrimi i personelit serb në gjyqësorin e Kosovës m'u shty, tha zadhanësja e bllokut, Maja...

Apostolova: Duem me pa persona që përfundojnë në burg për korrupcion

Shefja e Zyrës së Bashkimit Europian, Natalya Apostolova, u takue me përfaqësues të grupit parlamentar të Lidhje Demokratike të Kosovës, ku temë diskutimi ishin...

BE vendos sanksione të reja kundër Koresë së Veriut

  Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Europian miratuen të Hanën sanksione të reja kundër Koresë së Veriut, për shkak të, siç u tha, “shkeljeve dhe...

Kjo asht kërkesa urgjente e Kosovës për BE’n (foto)

Ministrja e Integrimit Europian, Dhurata Hoxha, me ftesë të homologut malazez, Pejovic, po merr pjesë në shenimin e 10-vjetorit të nënshkrimit të MSA's, në...

Merkel ia mshel derën Erdoganit

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, deklaroi sot se nuk pret që të merret ndonji vendim konkret gjatë samitit të Bashkimit Europian për aderimin e Turqisë...
ediramama

Rama ‘godet’ BE’n: Shqiptarëve po ju soset durimi, asht çmenduni izolimi...

Kryeministri i Shqipnisë, Edi Rama, akuzon Brukselin për marrëdhanie të padrejta me vendin e tij. Ai thekson se shqiptarëve u asht sos durimi me Bashkimin...