E diel, 21 Janar 2018

Tema: ekstremizmi

Qe çka u diskutue për ekstremizmin, deradikalizimin dhe riintegrimin e personave...

Ekstremizmi i dhunshëm që çon në terrorizëm meriton përgjigje unike dhe të orientueme në parandalim. Kështu asht shprehë Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, në nji...

Kurti: Ekstremizmi fetar nuk asht problemi numër nji në Kosovë

Ekstremizmi islamik ne Kosove nuk asht problemi numer nji ne Kosove. Keshtu ka thane Albin Kurti ne nji interviste ne Rrokum TV - Urban FM. "Para...
Ramush Haradinaj

Haradinaj: Çdokush që mshel sytë para ideve ekstremiste duhet m’u denue

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka deklarue se duhet shënue nji fund i tolerancës për idetë ekstremiste që çojnë kah terrorizmi. Haradinaj këto komente i...

LIVE: Diskutim për luftimin e ekstremizmit të dhunshëm (video)

Ministria e Punëve të Mbrendshme po mban tryezën me temën “Luftimi i ekstremizmit të dhunshëm dhe radikalizmit që shpie në terrorizëm”. Në këtë konferencë po...

Ky raport i DASH për ekstremizmin e dhunshëm në Kosovë asht...

Departamenti amerikan i Shtetit (DASH) ka publikue këtë të Mërkurë raportin për terrorizmin për vitin 2016, në të cilin vlerëson përpjekjet dhe kontributin e...

“Asht rritë ndikimi i grupeve ekstremiste në Kosovë”

Analiza e fundit e bame nga Programi i Kombeve të Bashkueme për Zhvillim (UNDP) dhe Agjencia për Zhvillim Ndërkombëtar i Shteteve të Bashkueme (USAID),...
Terrorizmi

Ky shkrim i Le Figaro’s i qet hije të zezë Kosovës

E përditshmja franceze Le Figaro i ka kushtue nji reportazh të gjatë Kosovës dhe e ka quejt si mbase vendi ma fragjil n'Europë, ku...

SHBA e përkrah Kosovën në parandalimin e ekstremizmit të dhunshëm

Ministri i Punëve të Mbrendshme, Skender Hyseni, ka pritë në takim Zavendës- ndihmësin e Sekretarit amerikan të Shtetit Alexander Arvizu. Në këtë takim u bisedue...
video

Diskutohet parandalimi i ekstremizmit të dhunshëm në Kosovë (video)

https://www.youtube.com/watch?v=yOt6aawRcxs Komuniteti ndërkombëtar e ka kuptue se vetëm bashkimi i forcave mundet me i luftue fenomenet negative: ekstremizmin dhe terrorizmin. Kështu ka thanë sot Ambasadori i...

Konferencë për parandalimin e ekstremizmit të dhunshëm në Kosovë

Sot nis konferenca dyditore “Qytetet e Forta në Parandalimin e Ekstremizmit të Dhunshëm në Kosovë”. Në hapjen e kësaj konference merr pjesë ministri i Punëve të...