E diel, 17 Dhjetor 2017

Tema: Enver Hoxha

Kush po dyshon se Enver Hoxha u vra!? (foto)

Në përgjigjen e tij për mjekun e të atit, Isuf Kalo, djali i ish-diktatorit, Sokol Hoxha, derisa flet për likuidimin e Enverit, tregon se...

Denimi për ‘Xibraka’: Qe sa u denue tash nipi i Enver...

Gjykata e Apelit e Krimeve tc Randa ka pranue kërkesën e të dënuemve të grupit ‘Xibraka’, që u arrestuen për trafik kokaine. Kështu, nipi i...
enver hoxha 1

Tasi: Qe pse duhet me heq dore nga Standardi i vitit...

  Lekë Tasi Zvarritja e zgjidhjes së problemeve, karakteristike e periudhës postdiktatoriale, i dha dorë Standardit të 1972 të zërë vend më masivisht nga sa i...

Kastriot Dervishi: Byroja Politike në luftë me lopët, qengjat e kecat

Kastriot Dervishi, ish-drejtor i Arkivit të Ministrisë së Brendshme ka publikuar një dokument të firmosur nga Hekuran Isai në 1980. Në këtë mbledhje kryesia...

Bunkerët e Enver Hoxhës të cilët e ‘çuditën’ edhe National Geographic...

Bunkerët e Shqipnisë kanë qënë në fokus të National Geographic në seksionin 'Travel' të tij. Dikur, thotë shkrimi, këto objekte prej hekuri e betoni u...

Historia e fotografisë së fundit gjallë të Enver Hoxhës (fotot)

Entela Resuli Petrit Kumi është fotograf i vjetër nga ata që kanë fiksuar ndër të parët në foto Shqipërinë e para viteve ’90. Shpesh herë...

Sa lodhej Enveri? Zbardhet vendimi për pushimet dhe orët e punës...

Ish-kryetari i Arkives ne Ministrinë e Mbrendshme në Shqipni, Kastriot Dervishi, ka publikue nji vendim që qet dritë mbi punën dhe pushimin që duhej...

Torturat e përdoruna ndaj grupit të deputetëve dhe intelektualëve në vitet...

Kastriot Dervishaj Procesi ndaj grupit të deputetëve dhe intelektualëve të tjerë është zhvilluar nëpërmjet një procesi të tmerrshëm torturash. Gjatë periudhës së hetimit vdiqën nga...

A po themelon Edi Rama, një ‘Enver Hoxhë’ të ri?

Jérôme André  / Courrier des Balkan Që nga rikonfirmimi i tij triumfator në krye të vendit në 25 qershor të këti viti, Kryeministri Edi Rama...

CIA: Si ishte i organizuem Sigurimi i Shtetit n’Shqipni me 10...

CIA ka dhanë detaje se si ishte i organizuem shpjiunazhi n'Shqipni më 1950. Përmes disa dokumenteve të deklasifikueme, amerikanët bajnë nji panoramë të të...