E premte, 15 Dhjetor 2017

Tema: fotot e rralla

Shqipnia në vitet e para mbas çlirimit, shihni këto fotografi të...

Koleksionisti Wilfried Fiedler ka shkrepë disa fotografi mjaft domethanëse rreth vitit 1957 gjatë udhëtimit të tij në Shqipni. Flitet për nji fond personal fotografik të...

Kështu e lufton varfninë Korea e Veriut (foto të rralla)

Vendi ma i izoluem në botë i ka shpall luftë varfnisë. Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, kishte shpallë nji fushatë vitin e kaluem...

Foto që s’ban pa i pa: Mjerimi në Shqipninë e vitit...

Nga Tirana, në Shkodër, Vlorë, Gjirokastër, Berat, Fier, Durrës e Sarandë, ky koleksion i Martin Parr tregon se si ishte Shqipnia në vitin 1990.  

S’ban me huq: Homazh për Elsie – Qe sa e bukur...

Ky asht koleksion fotosh që nuk duhet humbë, publikue nga i ndjeri, studiuesi, Robert Elsie. “Ja këtu një koleksion të mrekullueshëm – foto të “Shqipërisë...

Hyni mbrenda vendit komunist, Korea e Veriut: “Trump leh si qen”...

Kryediplomati i Koresë së Veriut e cilësoi fjalimin e Presidentit, Donald Trump, në Kombet e Bashkueme, si zhurma e nji qeni që leh. Në fjalimin...

Mbrenda Koresë së Veriut: Qe qysh asht jeta në Mbretninë e...

Edhe pse Korea e Veriut vazhdon me i kërcënue me sulme bërthamore fqijtë dhe anmiqtë e saj, bota ende din shumë pak për shtetin...

Fotot e rralla: Nji udhëtim në kerr në Shqipni në vitin...

Shkrimtari austriak Fridrih Valish (1890-1969) lindi në Merish-Vajskirhën (Hranice) në Moravi (tani në Republikën Çeke). Nga Robert Elsie* Shërbeu në flotën ushtarake të Austro-Hungarisë dhe në...

Fotot e rralla: Varfnia e njerëzve në qytetet e Shqipnisë në...

Këto pamje të rralla nga Shqipnia janë realizue në vitin 1930. Ato tregojnë jetën e qytetarëve shqiptarë në atë kohë. Fotografitë janë publikue nga revista prestigjoze...

Foto të rralla: Kur Shqipnia e kishte transportin ajror ma të...

Dihet se në fillim të shekullit XX, Shqipnia kishte nji infrastrukturë thuejse inegzistente sa i takon asaj automobile. Vitet e para të mbretnimit të Zogut...

Viti 1534: Shqipnia, nji provincë e fuqishme e Europës (foto të...

Nji tjetër dorëshkrim interesant asht publikue nga albanologu Robert Elsie. Dorëshkrimi i përket autorit Sebastian Franck, nji humanist, teolog, gjeograf dhe publikues gjerman, që jetoi mes...