E diel, 17 Dhjetor 2017

Tema: Franca

Kështu e përshkruen Presidentin Thaçi revista prestigjioze franceze “Politique Internationale” (foto)

Njana ndër revistat ma prestigjioze që merren me politikën e jashtme në Francë, “Politique Internationale”, ka publikue nji intervistë të gjatë me presidentin Thaçi. “Politique...

Ambasadori francez me porosi për Kosovën dhe Serbinë

Ambasadori i Francës në Prishtinë, Didier Chabert, deklaroi sot se Serbia dhe Kosova duhet me ba përpjekje për me arritë pajtim të plotë si...

Gjermani-Francë: Me përgjegjësi për Europën

Në Paris Presidenti i Gjermanisë Frank-Walter Steinmeier vlerësoi nismën për politikën europiane të Presidentit francez Emmanuel Macron. Të dy Presidentët përurojnë në Alzasë nji memorial...

Mbas 2 vjete, ma në fund vjen nji lajm i mirë...

Mbas thuejse dy vjetesh në Francë ma nuk asht në fuqi gjendja e jashtëzakonshme. Kryeministri i vendit, Edouard Philippe, të Merkurën tentoi me bind turistët...

Kjo asht shtëpia ma e shtrejtë në botë (foto)

Villa Les Cèdres asht nji rezidencë 187 vjeçare, tash në shitje. Ajo shtrihet përgjatë bregut, Saint-Jean-Cap-Ferrat, në jug të Francës dhe ka nji pamje spektakolare. Kjo...
ramush haradinaj

Haradinajt i dergon letër urimi homologu francez (dokument)

Kryeministri Ramush Haradinaj ka marrë urim nga Kryeministri Francez, Edouard Philippe, për postin e krut të Qeverisë. Përmes këtij urimi Philippe ka shpreh përkushtimin e...

Macron gati me shkurtue 120 mijë vende pune, Franca në grevë...

Miliona punëtorë të sektorit publik në Francë po marrin pjesë në nji grevë njiditore në mbanë vendin, në shejë proteste ndaj reformave ekonomike të...

Ministri Lluka informon Ambasadorin e Francës me prioritetet e MZHE

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, ka pritë në takim Ambasadorin e Francës në Prishtinë, Didier Chabert, të cilin e ka njoftue me prioritetet...

Çohen n’kambë francezet, shihni qysh po ndodhin protestat atje! (video)

Rreth 223.000 njerëz protestuen nëpër krejt Francën për shkak të reformave ligjit të punës të cilat i planifikon Presidenti i vendit Emmanuel Macron. Shpërthyen përleshjet...