E hënë, 11 Dhjetor 2017

Tema: Gjermania

Gjermania ia jep Kosovës 12.9 milionë euro

Ministria e Financave ka njoftue se sot ka me u nënshkrue marrëveshja ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Qeverisë së Republikës Federale të...

Gjermania ndihmon Kosovën me 7.4 milionë euro

Ministri i Financave, Bedri Hamza, Drejtori i Zyrës së KFW për Kosovë dhe Maqedoni, Rene Eschemann, si dhe Menaxher i Naltë i Projekteve për...

Kjo asht oferta e Gjermanisë për azilkërkuesit që kthehen vullnetarisht

Deri më 28 Fror azilkërkuesit, të cilëve ju asht refuzue e drejta e qëndrimit në Gjermani munden me kërkue nji ndihmë m’u riintegrue në...
Merkel

Shokohet Gjermania

Askush nuk e kishte mendue: Krijimi i Qeverisë së ardhshme në Gjermani dështoi. Tash zhvillimet e tjera nuk dihen - flitet si për Qeveri pakice,...

A po zbutet Serbia ndaj Kosovës, kjo ishte parashikue 5 vjet...

Njohja e Kosovës tërthorazi po afrohet nga Serbia. Shteti i cili udhëhiqet nga Presidenti Aleksandar Vucic ka nis të ‘këndellet’ sa i përket qasjes ndaj...

Tahiri del nga Shqipnia, udhëton në këtë vend europian

Ish-Ministri i Mbrendshëm Saimir Tahiri, person nën hetim nga prokuroria, ka udhëtue këtë të Premte drejt Gjermanisë, vend anëtar i hapsinës Schengen. Burime konfidenciale konfirmojnë...

Gjermania mbetet partner kyç në udhën europiane të Kosovës

Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, mëngjesin e sotëm ka takue në Strasburg, Elmar Brok, deputet i Parlamentit Europian, ish kryetar i komitetit...

Gjermania deporton 38 kosovarë, n’mesin e tyne edhe nji i ‘rrezikshëm’

Të Mërkurën mbasdite, 38 persona u dëbuen nga aeroporti i Munihut për në Prishtinë, kryeqytetin e Kosovës, midis tyne nji person i 'rrezikshëm'. Aplikacionet për...

Mesazhi për Ballkanin: Gjermaninë e keni n’krah

“Gjermaninë e keni n'krah, por ndryshimin duheni me ba ju”. Drejtori për Europën Jug-Lindore në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë, Christian Hellbach, i tha “Deutsche...

Ambasada gjermane në Prishtinë ndryshon procedurat për vizë pune

Ambasada e Gjermanisë në Kosovë ka ba disa ndryshime në procedurat për aplikim, për vizë punë për në Gjermani. Përmes nji njoftimi në faqen zyrtare...