E diel, 17 Dhjetor 2017

Tema: Greqia

Mbas vizitës së Erdoganit, Turqia i dërgon ‘ushtrinë’ Greqisë në Egje

Nji sërë shkeljesh të vijës ajrore greke janë shënue ditën e Ejte nga avionë dhe helikopterë turq, tue rrit tensionin në Egje edhe mbas...

Nji tërmet i fuqishëm tronditi Greqinë!

Nji tërmet i fuqishëm ka godit qendrën e Greqisë. Simbas mediave vendase, tërmeti ka qenë me magnitudë 4.6 i shkallës Rihter dhe epiqendra ishte në det. Ma...

Deputeti grek dridh Parlamentin e Greqisë, “sulmon” Ministrin e Arsimit: Nuk...

Manolis Glezos, deputeti i parlamentit grek, kishte mbajtë nji fjalim, që nga grekët ishte cilësue si nji nga fjalimet ma të fuqishme dhe i...

Presidenti grek, akuza ndaj Tiranës dhe Prishtinës

Presidenti grek Prokopis Pavlopoulos ka lshue nji tjetër deklaratë të fortë ndaj Shqipnisë, madje kësaj here ka përfshi edhe Kosovën. Pavlopoulos ka akuzue Tiranën dhe...

Thaçi i kërkon Greqisë njohjen e Kosovës

Kreu i shtetit e falënderoi Ministrin Kotzias për mbështetjen e Greqisë dhe qëndrimin pozitiv ndaj Kosovës në proceset integruese rajonale dhe euro-atlantike. “Përkundër mungesës së...

Mediat greke lshojnë deklaratën ‘bombë’: Po, i shpronësuem shqiptarët e Çamërisë…

Nji shkrim i publikuem në mediat online greke kthen edhe njiherë vëmendjen nga çashtja çame, por kësaj here në nji kandvështrim edhe ma të...

Tensione n’hava, Turqia provokon randë helikopterin e Presidentit grek

Tensionet mes shtetit helen dhe Turqisë, vazhdojnë të jenë të përqendrueme mbi detin Egje. Mediat greke kanë ba të ditun se helikopteri në të cilin...

‘The Guardian’: Maqedonia dhe Greqia afër marrëveshjes për emnin

Gazeta e njohun britanike ”The Guardian” shkruen se Maqedonia dhe Greqia janë afër zgjidhjes së çashtjes 27 vjeçare të emnit të shtetit të Maqedonisë. Simbas...

Çka i kërkon Greqisë ministri Hoxhaj? (foto)

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj në nji intervistë për gazetën greke Kathimerini, gjatë vizitës në Greqi. ka folë për zhvillimet...

Greqia, tutë nga “Shqipnia e Madhe”

Ngjarjet e fundit në rajon, situata në Maqedoni dhe deklaratat për bashkimin e mundshëm të Shqipnisë me Kosovën, kanë ngjallë debat edhe në Athinë....