E diel, 17 Dhjetor 2017

Tema: hartat

video

Isufi: Mustafa po don me mate territorin me harta te komisionit...

Territorin njiher po ja masim Malit te Zi, me harten e vitit '45 , e  nese asaj i mungon ndonji kilometer duhet me ja...

Daci: Harta e Ballkanit nuk asht përfundue

"Harta e Ballkanit nuk asht e perfundueme, ndersa na nuk duhet me kontribue ne pershpejtimin e ndryshimit te kesaj harte", ka thane Nexhat Daci,...

National Geographic: Ose hartat në botë janë gabim ose Australia…

Ose tana hartat në botë janë të gabueme ose kontinenti Australian nuk asht në atë nivel që e kemi mendue deri tash, shkruejnë mediat ndërkombëtare. I tanë vendi...

Komisioni Shtetnor: Kundërshtuesit e Demarkacionit kanë konfirmue më 2007 këtë që...

Komisioni Shtetnor për Shejimin dhe Mirëmbajtjen e Kufinit Shtetnor sërish ka dërgue nji komunikatë për media tue ja bashkëngjitë edhe disa dokumente në mënyrë...

Komisioni: Demarkacioni në përputhje me marrëveshjen tekniko-ushtarake të vitit ‘99

Komisioni Shtetnor për shënimin e vijës kufitare me Malin e Zi, në nji njoftim për media, ka shkrue se Demarkacioni asht në përputhje me...

Dokument: Demarkacioni asht në rregull, përputhet me vendimin e GJND

Në librin zyrtar të Kosovës, me titull “Kosovo in the Internaional Court of Justice”, të botuem nga Ministria e Punëve të Jashtme në vitin...

Veseli: Nuk ju besoj hartave jugosllave, por SHBA’ve. Demarkacioni ka me...

Kryetari i Kuvendit Kadri Veseli asht i bindun se shejimi i kufinit mes Kosovës dhe Malit të Zi ka shkue mbi bazë të fakteve...

Shpejtim Bulliqi del me fakte te reja se Kosova humb territor...

Profesori i Gjeografisë, Shpetim Bulliqi ka publikue harta të reja, që deshmojnë ma së miri se si Kosova humb territor nga demarkimi i kufinit...

Zbulohen hartat të reja që vërtetojnë se vendi ka humbë territor!

Simbas nji dokumenti që rrjedhi sot pak para debatit për demarkacion mund të konstatohet se edhe parimi i efiktiv mbi posedimin e territorit asht...

Hartat e iOS 10 ju kujtojnë gjithmonë se ku keni parkue

Në fund të çdo udhëtimi, hartat e reja të iOS 10 na kujtojnë gjithmonë automatikisht se ku e kemi parkue kerrin. Ky funksion asht...