E enjte, 18 Janar 2018

Tema: Hungaria

Haradinaj për thellimin e bashkëpunimit me Hungarinë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim nji delegacion të Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe të Tregtisë të Hungarisë, të kryesuem nga...

Veseli në Hungari: Kosova me t’ardhme të sigurtë europiane (foto)

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka marrë pjesë në Konferencën e tetë të kryetarëve të Parlamenteve të shteteve të Ballkanit...

Veseli shkon në Hungari, merr pjesë në këtë konferencë

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli ka udhëtue për në Hungari, ku të Premten ka me marrë pjesë në Konferencën e...

Pacolli: Duem menjiherë liberalizimin e vizave

“Na duem menjiherë liberalizimin e vizave, sepse na nuk duem që të rijtë tanë, që njerëzit e biznisit, të ndihen të izoluem, të diskriminuem...

Kufini i Hungarisë s’mundet m’u kalue pa vizë valide

Zavendësministri në detyrë i Punëve të Mbrendshme Valdet Hoxha dhe ambasadori i Hungarisë në Kosovë, Laszlo Markusz thanë gjatë nji takimi, se Kosova vlerësohet...

Të rijtë ja msyejn prapë Hungarisë

Mosformimi i institucioneve ka ba që kosovarët përsëri me emigrue ilegalisht drejt vendeve të BE’s. Ka disa ditë që autobusë të shumtë me qytetarë po...

Caktohet masa e paraburgimit nga Gjykata në Gjilan për të kërkuemin...

Gjykata Themelore në Gjilan ka aprovue kërkesën e Prokurorisë Themelore në Gjilan, mbi caktimin e masës së paraburgimit ndaj të pandehurit A. B., në...

Kjo çka po ban Hungaria n’kufi me Serbinë për refugjatët ka...

Zadhanësi i qeverisë hungareze, Zoltan Kovacs deklaroi se barriera me tela, e ndërtueme në kufinin me Serbinë për parandalimin e hymjes së refugjatëve në vend...

Parlamenti hungarez miraton ligjin për ndalimin e krejt azilkërkuesve

Parlamenti hungarez ka miratue nji ligj të diskutueshëm që i mundëson autoriteteve me ndalue hymjen e të gjithë azilkërkuesve në vend, shkruen “The Independent” Legjislacioni...