E enjte, 18 Janar 2018

Tema: Japoni

Derisa fëmitë tanë mundohen me tabelën, shihni ata japonezë qysh mësojnë...

Përderisa fëmitë tanë mundohen me tabelën e shumëzimit, japonezët fëmitë e tyne i mësojnë të kryejnë këtë detyrë llogaritëse në mënyrë vizuale dhe interesante. Ata...

Moda e femnave në Japoni… kujdes, keni m’u tranue mbas këtyne...

Japonia asht nji shtet me kulturë të miksueme, të kombinueme mes traditës dhe modernes. Bashkë me rritjen e ekonomisë, teknologjisë dhe mirëqenies, popullsia aty asht...

Në Japoni ndodhin çudi, qe kush e vendos topin në mes...

Në kampionatin e futbollit në Japoni ka ndodhë diçka shumë interesante. Në takimin e së Diellës me Cerezo Osaka që priste ekipin e Vissel...

Qe ku u përplas raketa e lshueme nga Korea e Veriut

Korea e Veriut ka lshue nji raketë ballistike, që shpërtheu në Detin e Japonisë, simbas ushtarakëve të Koresë së Jugut, atyne japoneze dhe amerikanë. Pentagoni...

Kompania japoneze kërkon falje për trenin që u nis 20 sekonda...

Japonia asht e njoftun për shpejtësinë, efikasitetin dhe përpikmëninë e shërbimit të saj të trenave. Në fund të fundit, ky asht kombi që na...
Cigare

Japoni, punëtorët që nuk pijnë cigare marrin 6 ditë pushime ma...

Nuk ka asnji denim për ata që pijnë cigare, por ka çmim për ata që nuk largohen nga tavolina e punës me pi nji...

Kjo ka me ju befasue, shihni këto kafshë gjigande n’arat e...

Imagjinoje m'u zgjue dhe me gjetë disa kafshë gjigante afër shtëpisë. Pa dyshim, se kishit m'u tutë. Pastaj, me siguri kishit me fërkue sytë. Kjo asht...

Kqyreni ku përfundon raketa e Koresë së Veriut (video)

Korea e Veriut ka qitë nji raketë që fluturoi mbi Hokkaido verior të Japonisë, shumë larg në Oqeanin Paqësor. Lansimi i fundit i raketave rrit...

Testi bërthamor i Koresë – Trump dhe Kryeministri japonez bisedojnë 20...

Presidenti i Shteteve të Bashkueme të Amerikës ka zhvillue nji bisedë të gjatë telefonike me Kryeministrin e Japonisë, Shinzo Abe, mbas testit bërthamor të...

Përmbytjet në Japoni, 18 të vdekun dhe 27 të zhdukun

Ma s' paku 18 persona kanë vdek dhe 27 konsiderohen të zhdukun nga përmbytjet që kanë godit jugun e Japonisë ndërsa ekipet e shpëtimit...