E diel, 22 Tetor 2017

Tema: korea e veriut

BE vendos sanksione të reja kundër Koresë së Veriut

  Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Europian miratuen të Hanën sanksione të reja kundër Koresë së Veriut, për shkak të, siç u tha, “shkeljeve dhe...

Lshohet nji raketë nga Skotlanda! NATO dhe Amerika stërvitje të tutshme...

Nji anije luftarake ka lshue nji raketë jashtë brigjeve britanike, gjatë nji testimi të rrallë ushtarak në Skotlandë. Anija amerikane, “USS McFaul”, testoi me sukses...

Çka po ndodh në Korenë e Veriut, tërmet apo…?

Nji tërmet ka goditë Korenë e Veriut, në vendin ku janë krye testet e maparshme bërthamore. Tërmeti i magnitudës 2.9 goditi provincën North Hamgyong të...

SHBA dërgon flotën e dytë ushtarake në gadishullin Korean (video)

SHBA ka dërgue flotën e dytë ushtarake me avion luftarak për në Paqësorin perendimor, mbas largimit nga porti i San Diegos javën e kalueme,...

Në vijën e frontit: Qe qysh asht kufini mes dy Koreve....

Kjo asht Zona e Demilitarizueme mes Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut. Por, megjithëse ka këtë emën, ajo asht nji nga zonat ma të...

Kështu e lufton varfninë Korea e Veriut (foto të rralla)

Vendi ma i izoluem në botë i ka shpall luftë varfnisë. Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, kishte shpallë nji fushatë vitin e kaluem...

Bombarduesit amerikanë kryejnë stërvitje ushtarake mbi Kore

Ushtria amerikane fluturoi dy bombardues strategjikë mbi gadishullin Korean në nji shfaqje të rrallë fuqie, mbasi presidenti Donald Trump u takue me zyrtarë të...

6 milionë ushtarë? Eksperti ushtarak: Korea e Veriut kishte m’u shpartallue...

Korea e Veriut mundet me i pasë deri në gjashtë milionë ushtarë gati për luftë, megjithatë, nji ekspert ka pohue se në rast të...

Bomba që ka me paralizue Korenë e Veriut

Korea e Jugut thotë se ka zhvillue teknologji të re me prodhue bomba grafiti të aftë me paralizue furnizimin me energji elektrike të Koresë...

Trump s’ndalet përballë Koresë së Veriut, deklarata e fundit ngjall tutë

Presidenti i SHBA, Donald Trump, ka deklarue qazrtazi edhe nji herë të Shtunën se çdo negociatë potenciale me Penianin asht e tepërt, tue thanë...