E Shtune, 24 Qershor 2017

Tema: Kosova

Minxhozi: Kosova i ban zgjedhjet ma mirë se Shqipnia

Ambasadori i Shqipnisë në Kosovë, Qemajl Minxhozi, ka thanë se procesin zgjedhor, në tanësinë e tij, Kosova e organizon ma mirë se Shqipnia. Tue i...

Gazeta gjermane: Arabia Saudite përhapi selefizmin në Kosovë

Mediat gjermane vazhdojnë të raportojnë për islamizmin në rritje në Kosovë tue theksue se përhapja e rrymave radikale të fesë asht ba nëpërmjet financave...

Abazi: Kjo Qeveri i duhet Kosovës

Njohësi i çashtjeve politike në vend, Haki Abazi vlerëson se Kosovës i duhet nji Qeveri me shumicë të qëndrueshme, e cila ka me mujt...

QUINT me kërkesë të qartë: Qe çfarë qeverie duhet me formue...

Ambasadat e shteteve të QUINT në Prishtinë kanë ba thirrje që Kosova me formue nji Qeveri me shumicë stabile në Parlament. Simbas tyne, kjo Qeveri...

Mustafa: Rruga e Kosovës drejt BE’s nuk ka kthim! (foto)

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka marrë sot pjesë në Samitin e Partive Popullore Europiane në Bruksel. Ai ka thanë se Kosovës,...

Nish: Incidente në prag të shfaqjes së dokumentarit “Shqiptaret janë motrat...

Projekcioni i filmit dokumentar “Shqiptaret janë motrat tona/Albanke su nase sestre” që asht dashtë sonte të shfaqet në Qendrën mediale në Nish asht shty mbasi që...

Bahuni gati, për Bajram temperaturat arrijnë rekord në Kosovë

Ditët e nxehta kanë arritë n'Europë dhe në Ballkan, tue përfshi edhe Kosovën. Temperaturat në vend, ditëve në vazhdim kanë shenue rritje. Nesër në vendin tonë ka...

“E ardhmja e Kosovë asht në BE”

Ministri në shkuemje i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj, ka pranue sot nji letër nga shefja e Politikës së Jashtme e BE’s, Federica Mogherini...

Qysh e sheh ky deputet gjerman formimin e Qeverisë në Kosovë

Deputeti i Bundestagut, Thorsten Frei pret që zgjedhjet në Shqipni me kalue ma mirë se zgjedhjet e fundit. Për qeverinë Rama ai ban nji bilanc...

Pajtimi dhe falja kur kanë m’u ndëshkue kriminelët

Qendra për Hulumtim, Dokumentim dhe Publikim ka prezentue hulumtimin “Zbërthimi i konceptit të pajtimit në kontekstin e Kosovës”, i cili zbërthen konceptin e pajtimit...