E diel, 22 Tetor 2017

Tema: Maqedonia

Edi Rama premton mbledhje të përbashkët edhe me Qeverinë e Maqedonisë

Kryeministri i Shqipnisë, Edi Rama, ndodhet në Shkup për nji vizitë pune dhe ka me marrë pjesë në Samitin rajonal “100 liderë në biznis...

Zavendëskryeministri i Maqedonisë viziton sot Kosovën

Zavendëskryeministri i Maqedonisë, Bujar Osmani, sot ka me realizue vizitë njiditore pune në Kosovë, ku ka me i pasë disa takime me përfaqësuesit shtetnorë...

Ushtria e Maqedonisë ma e dobëta në rajon, mësoni të parën...

Kompania ndërkombëtare, Global Firepower, ka publikue raportin e vitin 2017 për fuqinë e ushtrive të 133 shteteve në botë. Simbas këtij studimi, ushtrinë ma të...

Lojtari i Maqedonisë ia ban bajat gazetares nga Shqipnia: “Fol shqip”

Mbas ndeshjes, futbollisti i kombëtares maqedonase, Alioski, foli për Supersport, ndërsa gazetarja, Ilda Bejleri, iu drejtue tue i ba pyetje në gjuhën angleze. Në këtë...

Maqedonia me penallti ndaj Shqipnisë (video)

Odise Roshi e përcolli mirë nji harkim të Sadikut dhe nga nji pozitë e vështirë arriti me gjuae me kry për epërsinë ndaj Maqedonisë...

Serbia ‘kërcënon’ Maqedoninë lidhun me Kosovën

Ministri i serb i Mbrojtjës, Aleksandar Vulin, ka thanë se punë për autoritetet e Maqedonisë asht se qysh kanë me drejtue vendin e vet,...

Tensionet Serbi-Maqedoni, Brnabic e Zaev përpiqen “m’i ftofë gjaknat”

Takimi rajonal i Durrësit hodhi nji tjetër hap përpara drejt afrimit ekonomik të vendeve të Ballkanit. Në organizimin e mikpritun prej kryeministrit të Shqipnisë, Edi...

Zadhanësi i Qeverisë: Shkupi ka marr qëndrim për anëtarësimin e Kosovës...

Zadhanësi i Qeverisë maqedonase Mile Boshnjakovksi ka thanë se Kryeministri maqedonas Zoran Zaev i ka premtue Kryeministres serbe Ana Bërnabic se Maqedonia ka me...

Zaev i kundërpërgjigjet Serbisë për Kosovën

Republika e Maqedonisë asht e vendosun në ndërtimin e raporteve të mira fqijësore me Republikën e Serbisë, por edhe më vendet tjera të rajonit....

Serbia tërheq diplomatët nga Maqedonia

Krejt personeli i Ambasadës së Serbisë në Shkup sot asht tërheqë për konsultime në Beograd, njofton Alsat-M. Nji dokument me përmbajtje të këtillë ka pranue...