E premte, 15 Dhjetor 2017

Tema: merkel

Pasunitë e ‘tutshme’ të Putin, Erdogan, Merkel… qe kush ‘noton mbi...

Europa asht udhëheqë dekadat e fundit nga liderë relativisht të pasun, tue fillue nga Berlusconi me përfundue me nji nga liderët ma të ri,...

Javë vendimtare në Gjermani, Merkel ju rikthehet ‘armiqve të vjetër’

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe ish-partnerët e saj të qendrës së majtë po pregaditen për bisedime vendimtare në nji përpjekje për me i dhanë...

Merkel e ka edhe nji mundësi, me ba koalicion me Schulz

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, dhe ish-partnerët e saj të koaliconit, Social-Demokratët e qendrës, do të zhvillojnë bisedime në përpjekje për me i dhanë fund...

Dështon Merkel, tash Presidenti po mundohet me zgjidhë krizën

Presidenti i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier, do të takojë sot udhëheqësit e Partisë Demokratët e Lirë dhe asaj të Gjelbër, në përpjekje për me i...
Merkel

Shokohet Gjermania

Askush nuk e kishte mendue: Krijimi i Qeverisë së ardhshme në Gjermani dështoi. Tash zhvillimet e tjera nuk dihen - flitet si për Qeveri pakice,...

‘Forbes’ zgjedh 100 gratë e botës, për herë të 7 n’krye...

Revista amerikane 'Forbes' ka shpall kancelaren gjermane Angela Merkel gruen ma të fuqishme në botë për vitin 2017, transmeton Anadolu Agency (AA). Ky asht viti...

Merkel me humor të mirë në bisedimet për koalicionin me 3...

Në prag të bisedimeve zyrtare pregaditore për krijimin e koalicionit tre partiak, Angela Merkel, edhe mbas humbjes në zgjedhjet parlamentare në landin e Saksonisë...

Merkel ia mshel derën Erdoganit

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, deklaroi sot se nuk pret që të merret ndonji vendim konkret gjatë samitit të Bashkimit Europian për aderimin e Turqisë...

Sfidat e Merkelit pas zgjedhjeve

Joschka Fischer*, Tagesspiegel     Rezultati i zgjedhjeve federale të Gjermanisë të dielën ishte i papritur dhe shqetësues, të paktën për standardet gjermane. Dy partitë kryesore, Social Demokratët...

Nobeli i paqes, pretendentë Merkel dhe Amal Clooney

Avokatja e të drejtave të njeriut, Amal Clooney asht nji nga pretendentët e çmimit Nobel për paqen, për 2017'tën, nji reflektim ky për punën...