E shtunë, 21 Tetor 2017

Tema: merkel

Merkel me humor të mirë në bisedimet për koalicionin me 3...

Në prag të bisedimeve zyrtare pregaditore për krijimin e koalicionit tre partiak, Angela Merkel, edhe mbas humbjes në zgjedhjet parlamentare në landin e Saksonisë...

Merkel ia mshel derën Erdoganit

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, deklaroi sot se nuk pret që të merret ndonji vendim konkret gjatë samitit të Bashkimit Europian për aderimin e Turqisë...

Sfidat e Merkelit pas zgjedhjeve

Joschka Fischer*, Tagesspiegel     Rezultati i zgjedhjeve federale të Gjermanisë të dielën ishte i papritur dhe shqetësues, të paktën për standardet gjermane. Dy partitë kryesore, Social Demokratët...

Nobeli i paqes, pretendentë Merkel dhe Amal Clooney

Avokatja e të drejtave të njeriut, Amal Clooney asht nji nga pretendentët e çmimit Nobel për paqen, për 2017'tën, nji reflektim ky për punën...

Formimi i Qeverisë, detyra e vështirë e Merkel’it

Kancelarja Angela Merkel asht paralajmërue nga partnerët e mundshëm të koalicionit se ka m'u përball me sfida të vështira për me shti në funkcion...

Merkel po përballet me vija të kuqe për formimin e Qeverisë

Kancelarja Angela Merkel asht paralajmërue nga partnerët e mundshëm për koalicion se përballët me detyrë shumë të vështirë për me formue nji qeveri funkcionale. “Politika...

Dikur banin hajgare për pamjen, sot asht grueja ma e fuqishme...

Me pas thanë najkush në vitin 1988 se nji grue, e cila u rrit në nji komunizëm të zhurmshëm, nji ditë ka me u...

Tetë mësime nga zgjedhjet në Gjermani

Sebastian Fischer   Një. Partia populiste e krahut të djathtë Alternativa për Gjermaninë (AfD) është partia e tretë më e fuqishme në vend dhe do...

Ky asht sekreti që nuk e dini për ‘zojën e hekurt’...

Mbas Margaret Thatcher, ajo mund të konsiderohet pa tutë si nji nga ''Zojat e hekurta'' të politikës mbanë botnore të vjeteve të fundit. Fitorja e...

Ky asht urimi i Haradinajt për Merkelin

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Hardainaj, i ka dërgue nji letër urimi Kancelares gjermane, Angela Merkel, me rastin e fitores së saj në...