E enjte, 18 Janar 2018

Tema: nagasaki

Zbulohen mbas 70 vjetësh fotot e ndalueme: Qe horrori në Nagasaki...

Fotot trondotëse të bame nji ditë mbasi qyteti japonez i Nagasakit u godit me nji bombë bërthamore kanë dalë 70 vjet mbasi ishin konfiskue...

Japonia përkujton sot fundin e luftës mbas bombardimeve në Hiroshima dhe...

Japonia përkujton sot fundin e luftës së Paqësorit, ndërsa më 15 Gusht 1945 perandori Hirohito njoftoi kapitullimin pa kushte disa ditë mbas bombardimeve atomike...

Përkujtohet 71 vjetori i sulmit bërthamor në Nagasaki

Tre ditë mbas Hiroshima's, japonezët përkujtuen sot sulmin bërthamor që shkatërroi Nagasakin 71 vjet ma parë, tue vra 74 000 persona. Në orën lokale 11:02...