E mërkurë, 22 Nëntor 2017

Tema: robert elsie

Presidenti Thaçi për Robert Elsie: Vdiq nji nga mendjet ma të...

Mbas lajmit për vdekjen e albanologut të shquem kanadez, Robert Elsie, Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, e ka kujtue përmes nji statusi në Facebook,...

S’ban me huq: Homazh për Elsie – Qe sa e bukur...

Ky asht koleksion fotosh që nuk duhet humbë, publikue nga i ndjeri, studiuesi, Robert Elsie. “Ja këtu një koleksion të mrekullueshëm – foto të “Shqipërisë...

Zbulohet amaneti i albanologut të shquem Robert Elsie (foto)

Shkrimtarja dhe poetja, Flutura Açkla, mbasi ka sjell lajmin e hidhun të ndamjes nga jeta të albanologut të shquem Robert Elsie, ka zbulue edhe...

Vdes albanologu i shquem (foto)

Ka vdekë në moshën 67 vjeçare, albanologu i shquem kanadez, Robert Elsie. Elsie ishte ndër studiuesit ma të mëdhej të gjuhës dhe letërsisë shqipe. Ai ishte...

Ky asht filmimi i parë që i paraqet shqiptarët (video)

Incizimi pamor nga viti 1904, i cili paraqitet këtu asht ndoshta filmi i parë me shqiptarë. Ky incizim asht pjesë e nji filmi dokumentar...

Shqipnia e vitit 1848: Keni me u mahnitë nga punimet e...

Këto piktura kaq të bukura janë ba nga poeti, piktori dhe udhëtari britanik, Edward Lear. Ato janë publikue në faqen e studiuesit Robert Elsie. Pikturat janë...

Franck në vitin 1534: Shqipnia, nji provincë e fuqishme e Europës...

Nji tjetër dorëshkrim interesant asht publikue nga albanologu Robert Elsie. Dorëshkrimi i përket autorit Sebastian Franck, nji humanist, teolog, gjeograf dhe publikues gjerman, që jetoi mes...

Teksti i rralle per Shqipnine i vitit 1493

Albanologu Robert Elsie e ka publikue në faqen e tij ate që mundet me qene ndoshta i pari tekst ku përshkruhet Shqipnia nga Europa...

Robert Elsie: Filmimi i parë që kallxon shqiptarët, i vitit 1904...

Incizimi pamor nga viti 1904, i cili paraqitet këtu asht ndoshta filmi i parë me shqiptarë. Ky incizim asht pjesë e nji filmi dokumentar ma të...