E hënë, 11 Dhjetor 2017

Tema: Rumania

Rumania bahet me kryeministër të ri

Presidenti rumun, Klaus Iohannis, emnoi ministrin e Ekonomisë në ikje, Mihai Tudose, kryeministër të ri, me propozim të Partisë Socialdemokrate në pushtet. Mihai Tudose, jurist...

Rumania tërheq dekretin që liron nga burgu zyrtarët e korruptuem

Qeveria e Rumanisë ka tërheq dekretet, me anë të cilit liroheshin disa zyrtarë të naltë të denuem për korrupcion. Tërheqja vjen mbas protestave disa ditore...

Kjo asht protesta ma e madhe n’Rumani, pse po ndodh kjo!...

Nji vendim i Qeverisë nxori në rrugë 200,000-300,000 protestues në Rumani. Asht fjala për ligjin që dekriminalizon disa vepra të korrupcionit, dhe që thërret që...

Rumania me nji kandidate myslimane për kryeministre

Rumania ka me kandidue për postin e kryeministres nji myslimane. Ish-ministrja e Zhvillimit Rajonal dhe Administratës Publike, Sevil Shhaideh asht propozue nga Partia Social-Demokrate për kryeministre...

Vdes ish lojtari i njohun i Atletico Madrid

Ditën e sotme në mënyrë të papritun ka vdekë, ish-lojtari i Atletico Madridit, Daniel Prodan. 44-vjeçari ka humbë jetën mbas nji ataku në zemër, ndërsa...
video

51 vjeçar, por legjenda rumune nuk ka harrue me dhanë golla...

Gheorghe Hagi ka qenë nji prej lojtarëve ma të mirë të globit në kohën kur luente me Real Madridin, Barcelonën dhe Galatasaray, por edhe...
video

Rumunët: Himni shqiptar, ish-himni ynë i ’75’s. Ngoni dy himnet!

Gazeta rumune Adevarul, ka publikue nji kangë të vjetër patriotike rumune, e cila ngjan shumë me Himnin e sotëm Kombëtar të Shqipnisë. Simbas gazetës, Shqipnia...

De Biasi: Veç me nji moment jam tutë

Trajneri i Kombëtares së Shqipnisë, e quejti mbramjen e fitores si ma të bukurën të këtyne katër viteve. “Padyshim që asht mbramja ma e bukur...

Çka shkruejtën UEFA, BBC dhe mediat serbe për Shqipninë?

Faqja zyrtare e UEFA e ka uruar Shqipnine per fitoren, tue i urue Federates Shqiptare te Futbollit me shkronja te medha URIME. BBC: Shqipnia fitoi...

Zavendëstrajneri i Rumanisë vnon bast për ndeshjen me Shqipninë

Zavendëstrajneri i Rumanisë, Viorel Moldovan ka sfidue gazetarët me nji bast për ndeshjen me Shqipninë. Në bashkëbisedimin me gazetarët në prag të ndeshjes, i shoqnuem...