E hënë, 11 Dhjetor 2017

Tema: siri

‘BBC’ zbulon këtë skandal në Siri

Qeveria britanike pezulloi nji projekt ndihme ndërkombëtare mbas nji hetimi të BBC që zbuloi se paret e taksapaguesve i shkonin ekstremistëve në Siri. Jo vetëm...

ISIS po zhduket

Forcat kryesore kurde në Siri njoftuen sot përfundimin e betejës së tyne kundër grupit Shteti Islamik (ISIS) në provincën e Deir Ezzor, tue garantue...

Siri, 75 të vdekun nga shpërthimi në nji kamp refugjatësh

Së paku 75 persona e humbën jetën gjatë shpërthimit të nji kerri-bombë në kampin e refugjatëve në bregun lindor të lumit Eufrat, në paralagjen...

Asnji qytetar i Podujevës nuk ka shkue me luftue në Siri

Asnji qytetar i Podujevës nuk ka shkue me luftue në Siri apo Irak, edhe pse Podujeva njihet si nji nga qytetet ma fetare në...

ISIS drejt kapitullimit, ndërkombëtarët nisin “betejën finale”

Forcat civile siriane të udhëhequna nga Shtetet e Bashkueme të Amerikës dhe koalicioni ndërkombëtar kanë nisë ofensivën ushtarake m’i rrëmbye qytetin e Raqqa's, militantëve...

Trupat ushtarake të Turqisë hyjnë në Siri

Të shoqnueme nga mjetet e blindueme, ushtarët turq hyn në Siri, si pjesë e nji operacioni që Ankaraja thotë se ka qëllim me ndalue...

Rrxohet nji bombardues rus në Siri, nuk ka të mbijetuem

Aeroplani bombardues rus, Su-24, asht rrxue me rastin e fluturimit në Siri dhe ekuipazhi nuk kanë arritë me pshtue, transmetojnë mediat ruse. Su-24 asht rrxue...

28 civilë të vdekun nga sulmet ajrore n’Siri

Ma s'paku 28 civilë kanë mbet të vramë mbas sulmeve ajrore në veriperëndim të Sirisë. Sulmi ka ndodh në vendin e planifikuem për zonë të...

Avioni rus sulmon forcat siriane të mbështetuna nga SHBA

Forcat ushtarake siriane të mbështetuna nga Shtetet e Bashkueme kanë thanë se avionët luftarakë rus kanë sulmue provincën Deri al- Zour të Hanën, afër...

OKB konstaton: Janë përdorë armët kimike në Siri

Dheta here janë përdorë armët kimike në luftën civile në Siri nga forcat ushtarake të Bashar al- Assad'it, kështu asht shkrue në raportin e...