E hënë, 11 Dhjetor 2017

Tema: studentet

Studentët me akcion te Kisha, pengohen nga Policia

Demokracia Studentore ka organizue sot nji aktivitet n'oborrin e kampusit të UP's, saktësisht afër Kishës Ortodokse për me kundërshtue vendimin e Gjykatës së Apelit...

Ky asht vendimi i Apelit për studentët e UP’s

Gjykata e Apelit ka lirue12 t'akuzuemit për marrje ryshfeti dhe ushtrim ndikimi që kryesisht ishin studentë. KALLXO.com mëson se Apeli i ka miratue ankesat e...

Nji person futet mes studentëve me kerr, godet 3 veta në...

Tre studentë janë në gjendje të randë në Francë mbasi nji person i ka sulmue me kerr. Ngjarja ka ndodh në Toulouse dhe raportohet se...
senati up

Merret vendimi për afatet e provimeve të Nandorit e Prillit për...

Senati i Universitetit ka lejue afatet e provimit për Nandor dhe Prill për studentët e UP për vitin akademik 2017/2018. Kërkesa u ba nga Parlamenti...

Jeta studentore në Oxford dhe Cambridge, festa të tranueme dhe seks...

Ata njihen si dy prej universiteteve ma pretigjioze ne bote, prandaj edhe tarifa e studimit ne Oxford dhe Cambridge s'mundet me u perballue prej...

Mos e huq: 6 fotografitë e protestave të studentëve që s’i...

Protestat e 1 Tetorit të vitit 1997 kanë luejt rol të madh në atë se si sot asht formuar shoqnia kosovare. Kanë kalue 20...

Nis viti i ri akademik

Viti i ri akademik për studentët e Universitetit të Prishtinës 2017-2018 fillon sot me 02 Tetor 2017. Me këtë rast, për studentët e ri, të...

2 dekada nga protesta studentore, kqyreni nji video të asaj kohe

Me 1 Tetor bahen 2 dekada nga protesta e studentëve,që shenuen nji faqe të re të historisë së rezistencës së Kosovës drejt lirisë dhe...

Listat e studentëve në konvikte, kjo asht data kur dalin rezultatet

Qendra e Studentëve e UP's “Hasan Prishtina” shpall nesër e (Premte) rezultatet për pranimin e studentëve në konvikte për vitin akademik 2017/2018, njofton komunikata...

Kështu tranohen studentet e reja n’Angli, me të mbrendshme “mos i...

Mija studentë vërshuen në udhët e Portsmuth'it n'Angli me festue nisjen e universitetit. Kjo njihet si "Java e Fillestarëve" dhe tashma po kthehet në traditë...