E premte, 15 Dhjetor 2017

Tema: tito

zoran-panovic

Çka i shkruen gazetari serb Mustafa Nanos per Shqiptaret dhe Titon

Zoran Panovic     I dashur Mustafë, Urrejtja serbo-shqiptare ka episode mjaft të çuditshme: Në mbarë Titoland-in (Jugosllavinë e Titos), gjatë viteve të hershme tetëdhjetë, u shfaqën grafitet...

BBC sjell pamje nga bunkeri bërthamor i Titos (video)

Bunkeri bërthamor nga Lufta e Ftoftë i ish-Presidentit të ish-Jugosllavisë, Josip Titos, asht hapë si nji galeri arti. Bunkeri ndodhet në nji qytet nëntokësor dhe...
single_652x435_1397894407Tito

Përgjigjja e Titos për gazetarët amerikanë që i la krejt pa...

Mbas vizitës historike të Richard Nixon në Jugosllavi, në vitin 1970, Tito ia ka kthye vizitën, tue e vizitue ai vitin e ardhshëm Amerikën. Vizita...

Vizita e fundit e Tito’s në Kosovë – kend takoi atëbotë?...

Presidenti i Jugosllavisë kishte vizitue Kosovën vetëm pak muej para se të vdiste, shkruen gazetametro.net. Ai ishte pritë nëpër udhët e Prishtinës së atëhershme me...

Ky ishte Jahti i Titos, qe vendimi për t’ardhmen e tij...

Josip Broz Tito ka qenë ndër liderët historik dhe me ma ndikim në ish-Jugosllavinë komuniste, i cili do mbahet mend gjatë për regjimin e...

Nostaligjikët e diktatorit Tito qesin në treg birrat “Tito” e “Josip”

Nji birrari e vogël nga Novo Mesto, në Slloveni, ka fitue reklamë pa pagesë kur në Facebook u shfaq nji fotografi nga nji dyqan...
single_652x435_1397894407Tito

Rrëfimi i Tito’s: Kosova ka me rrënue Jugosllavinë!

Historiani Vjenceslav Cencic ka shkrue nji libër për atë që konsiderohet si testmanent i Tito’s. Cencic, librin e tij, e ka shkrue bazue në bisedat...
single_652x435_1397894407Tito

Mediat serbe publikojnë nji foto cullak të Titos (foto)

Fotografia në të cilën shihen “jugosllavët” me Titon, kryesisht të deshun asht shkrepë në kampin ushtarak francez. Me rastin e eksplorimit të gazetarit dhe publicistit, Zeljko...

Nga ai që e shihte andërr Titon, në mik i Kurtit...

Nëse e kqyr sot dhe e krahason me të kaluemen e tij politike, Albin Kurti, i nominuem për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, nuk të ngjan...

“Enver dhe Tito”, qe qysh parakalonin për 1 Majin e vitit...

Studiuesi dhe gazetari i Dossier'ave, Kastriot Dervishi, ka vendosê me na sjellë nji kujtim të vjetër se qysh e ‘festonin’ me parada në Tiranën...