E martë, 21 Nëntor 2017

Tema: turki

Aeroplanat ushtarak turq e ‘shkelin’ Greqinë!

Nji aeroplan ushtarak turk sot ka shkel në hapësinën ajrore greke, ku më pas asht identifikue dhe zbulue në pajtim me të drejtën ndërkombëtare,...

Sulm në Turqi, vriten 8 ushtarë dhe 35 militantë kurdë

Ushtria turke ka njoftue se ka vra 35 militantë të Partisë Popullore Kurde mbasi ata sulmuen ushtarët turq në provincën jugore Hakkari. Simbas zyrtarëve, sulmi...

Policia turke arreston edhe nipin e Fetullah Gylenit

Valës së arrestimeve në Turqi, nuk i ka shpëtue as nipi i klerikut mysliman Fetullah Gylen. Policia turke ka njoftue se ka arrestue Muhammet Sait...

Ambasada turke në Prishtinë vjen me incizimet e grusht shtetit në...

Ambasada Turke në Prishtinë nepërmes e-mailit zyrtarë ka dërgue disa video linqe në lidhje me tentimin e grusht shtetit kundër rendit ligjor të Republikës...

Shërbimet sekrete turke e dinin për grushtin e shtetit, qysh u...

Gazeta turke “Hurryiet” tregon se shërbimet sekrete të Turqisë kishin informacion se do të ndodhte grushti i shtetit disa orë përpara se ushtarët puçistë...

A po rrezikohet Turqia nga nji puç tjetër ushtarak!

Udhëheqësit turq kanë frikë se mund të ketë nji përpjekje te dytë për nji kryengritje ushtarake në Turqi, mbas dështimit të grushtit të shtetit...

Thaçi në krah t’Erdoganit: Populli turk ishte ma i fuqishëm se...

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka shkrue në llogarinë e tij në “Facebook” ka shkrue për ngjarjet në Turqi. Ai ka thanë se ka përcjellë...

Deri tash 265 persona të vramë në Turqi

Ka shkue në 262 numri i të vramëve, perfshi 104 planifikues të grushtetit, dhe janë lendue 1 mijë e 440 persona gjatë akcionit ushtarak...

Ky asht denimi qe po kerkon tash kryeministri turk!

Kryeministri turk, Binali Yildirum, asht pyet nëse denimi me vdekje do t'ishte nji opcion për me u marrë me planifikuesit e grushtetit, përgjigja e...

Gjenerali turk qe e ndihmoi grushtetin asht vra!

Kryeministri i Turqisë, Binali Yildirim, tha mbramë vonë se gjenerali Akin Ozturk, i cili e ka ndihmue organizimin e grushtshtetit në këtë vend, asht...