Shneta

Vala e dytë e Covid-19: Paralajmërim i tmerrshëm i OBSH

Miliona njerëz mund të vdesin nëse pandemia e koronavirusit do të kthehet me një valë të dytë infektimesh, paralajmëroi të premten një zyrtar i...

E thotë studimi: Covid-19 shkakton një gamë të gjerë problemesh shëndetësore

Pas studimeve të shumta, shkencëtarët kanë filluar të kuptojnë një gamë të gjerë të problemeve shëndetësore të shkaktuara nga koronavirusi i ri.Disa prej këtyre...

Merret vendimi: Ky është ilaçi i parë që rekomandohet në BE kundër Covid-19

Remdesivir, i përmendur si një prej kurave më të efektshme kundër Covid-19, tashmë është autorizuar zyrtarisht për t’u përdorur në Bashkimin Europian në trajtimin...

Analiza: Covid mund të jetë fillimi. Kështu lëshohen viruset

Pandemia Covid? Ndikimi i saj mbi planet ka qenë shkatërrues, ne nuk e dimë kur (dhe nëse) do të vijë një valë e dytë...

Coronavirusi në Kosovë, ministri Zemaj ka një paralajmërim

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka vizituar sot Komunën e Prishtinës, ku u prit nga kryetari Shpend Ahmeti.Zemaj pas takimit që zhvilloi me Ahmetin,...

Jo me injeksion, shkencëtarët zbulojnë si mund të jetë vaksina e anti Covid-19

Në mesin e garës globale për prodhimin e vaksinës kundër Covid-19, studiuesit britanikë kanë dalë me pretendimin se imunizimi mund të jetë më I...

Studimi i ri: A mund të infektohemi dy herë nga COVID?

Një studim i ri nga Kina tregon se nivelet e një antitrupi, të gjetur te pacientët me COVID-19, bien në mënyrë dramatike dy-tre muaj pas infektimit.Studiuesit...

Beteja me Covid-19: Kina dhe SHBA në garë për vaksinën

Kërkimet për një vaksinë kundër virusit Corona po shoqërohen nga një hije rivaliteti mes Kinës dhe Shteteve të Bashkuara. A mund ta vështirësojnë nacionalizmi...

COVID-19 mbush Infektivën, hapen dyert e klinikave tjera për pacientë

Rritja e numrit të rasteve me COVID-19, ka bërë që tri klinika të QKUK’së, të kthehen si asistencë për Klinikën Infektive, në mënyrë që...

Reagon Ministria e Shëndetësisë: Nuk ka asnjë vendim për të ndalur testimet e rasteve...

Ministria e Shëndetësisë përmes një njoftimi për media ka hedhur poshtë si të të pavërteta shkrimet në disa portale, sipas të cilave, “prej sot...

Te Fundit

E dhimbshme: Nëna e një dëshmori në Vushtrri vdes nga Coronavirusi

Për 24 orë, dy qytetarë nga Vushtrria kanë ndërruar jetë nga koronavirusi.Njëra nga viktimat, ishte nënë e një dëshmorit, shkruan lajmi.net.Këtë e ka bërë...