Ekonomi

AKP shpall shitjen e re të aseteve përmes likuidimit numër 54

Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP) zyrtarisht ka shpallur shitjen e aseteve përmes likuidimit numër 54. Lista e tenderëve për privatizim me këtë valë të shitjeve...

Kapitalizmi rruga ma e mirë e zhvillimit: Pse socializmi s’kishte me funksionue?

Nga Allison Schrager, ”Foreign Policy” * Me iPhone-t gjithnjë e më të përhapur, internetin, ajrin e kondicionuar apo TV me ekran të sheshtë, pak njerëz...

Grenell: Trump, meritor për marrëveshjen për fluturimet Kosovë-Serbi

I dërguemi i veçantë i presidentit të SHBA për bisedimet Kosovë -Serbi, Richard Grenell, reagoi mbas marrëveshjes për fluturimet e para direkte ndërmjet Prishtinës...

Çfarë rreziqesh e presin ekonominë botnore në 2020?

Nga Anatole Kaletsky, “Project Syndicate” * “Gara” tradicionale mes ekonomistëve në çdo fillim janari, se kush parashikon më saktë ecurinë e ekonomisë globale, duket se...

Ministria e Financave paralajmëron kollaps buxhetor, nëse nuk formohet qeveria

Ministria e Financave ka paralajmërue se në rast të mos-miratimit të ligjit të ri për buxhetin nga qeveria e re dhe kuvendi, të gjitha...

Ne Demokraci, Ligji asht instrument i Konsensusit, e jo Diktatit! (video)

Migjen Kelmendi   Flori Mumajesi, Elvana Gjata, rapp'erat dhe rockerat e Prishtines, dojne me i qit mendsh glotofaget zyrtare te Tiranes. Po tmerrohen prej Gegnishtes, po gerditen,...

Vucic në Stamboll: Putin dhe Erdogan përfshijnë Serbinë në projektin e madh ekonomik

Presidenti i Turqisë, Reccep Tayip Erdogan, dhe homologu i tij rus, Vladimir Putin, kanë inagurue gazsjellësin Rrjedha Turke, që ka me hapë njii rrugë...

Tambli nga Serbia “përmbyt” Shqipninë

Ka mjaftue vetëm klima e pozitive e bashkëpunimit Serbi -Shqipni që artikujt serb të tamblit, miellit, etj., me i “pushtue” tregjet shqiptare. Mbas importit...

AKP miraton transaksionet nga shitja e aseteve në likuidim

Bordi i Drejtorëve të Agjencisë Kosovare të Privatizimit mbajti mbledhjen e rregullt ku diskutoi dhe mori vendime të rëndësishme për procesin e privatizimit dhe...

Agjencia Kosovare e Privatizimit shpalli rezultatet e shitjeve përmes likuidimit nr. 53

Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP) sot në ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve nr. 53 përmes metodës së likuidimit shpalli çmimet më të...

Te Fundit

Haxhiu: Marrëveshja nuk u finalizue, s’muj me dhanë garancë për ma tutje

Deputetja e VV's, Albulena Haxhiu, asht deklarue mbas takimit LDK-VV. "LDK po insiston ne propozimin e saj, marreveshja nuk asht finalizue, pra nuk ka marreveshje,...

Qe me sa vjet burg u denue nga gjykata turke gylenisti i deportuem nga...

Gjykata turke e ka dhanë verdiktin final për gylenistin e deportuem nga Kosova, Hasan Hüseyin Günakan. Ai asht dënue me 8 vjet e 1 muej...

Ambasadorët e QUINT’it shkojnë në takimin VV-LDK

Ambasadorët e shteteve të QUINT'it, Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt si dhe ai i Britanisë së Madhe, Nicholas Abott si dhe shefja...