E vërteton shkenca: S’ka asgja ma të mirë se seksi në mëngjes (foto +18)

Nuk ka asgja ma të mirë, se seksi për me fillue nji ditë të mbarë. Tashma, kjo teori mbështetet edhe shkencërisht.

Ka qenë pikërisht Debby Herbenick, drejtor i Qendrës për Promovimin e Shëndetit Seksual në Universitetin e Indianas (SHBA), studiues dhe seksolog i njoftun, i cili ka krye edhe nji botim të posaçëm ku e ka përfshi këtë teori.

auto_Seks_cifti1490738384

Simbas tij, ka prova shkencore që mbështesin pretendimin e tij se që me u çue tue ba seks, asht ideale për me ndejt në formë.

Jo vetëm që asht formula e humorit, por edhe antidoti ma efektiv kundër smundjeve të tilla si ftofjet, gripi etj. Madje, studimi citon edhe faktin se sistemi ynë imunitar forcohet edhe ma shumë nga seksi, i cili mesa duket rrit nivelet e elementit “immunoglobuline A”, nji antitrup i dobishëm për parandalimin e shfaqjes së infeksioneve, apo që rrit nivelet e estrogjenit, si edhe forcon thojtë dhe floktë.

seksi

Shperndaje në: