A e dini pse gjermanët e pushtuen Holandën për 4 ditë?

Kur në 14 Maj 1940, mbas vetëm katër ditësh, trupat e Vermahtit e pushtuen Holandën, ra në sy aftësia e tyne për me luftue pa pushim, ditën dhe natën.

Pra nuk ishte vetëm efekti surprizë dhe superioriteti ushtarak, që udhëhoqi rritjen e ushtrisë naziste, si kemi besue gjithmonë, të paktën simbas historianit Ohler.

Simbas historianit Norman Ohler, autor i librit të fundit “Der totale Rausch” (2015), në saje të nji droge me bazë metamfetaminë, në gjendje për me e eleminue lodhjen e tue i ba euforikë ushtarët e Hitlerit.

Droga quhej Pervitin dhe asht përdorë gjithashtu rregullisht nga gjenerali Rommel si edhe vetë Hitleri. /bota.al/

Shperndaje në: