Këto janë arsyet pse zgjoheni të lodhun në mëngjes

Nji ditë e mirë nuk duket që në mëngjes, por që në momentin që shtrihemi për me fjet.

Cilësia e gjumit ndikon në produktivitetin dhe humorin tonë dhe sapo hapim sytë në mëngjes mundemi me dallue nëse dita ka me qenë mirë apo jo.

Nëse prej kohësh zgjoheni të lodhun, duhet me lexue arsyet e maposhtme.

Njana prej tyne mundet me qenë tue ju shterue energjitë gjatë natës.

Acidi refluks
Nëse vuani nga acidi refluks mund të ndodhë të zgjoheni disa herë brenda natës duke bërë që në mëngjes të ndiheni të lodhur dhe të keni një shije të hidhur në gojë.

Bruksizëm
Nëse gjatë natës ju kërcisni dhëmbët, gjendje e njohur me termin bruksizëm, në mëngjes do të ndiheni të lodhur dhe në rastin më të keq do të zgjoheni me dhimbje koke.

Gërhitja
Ashtu si bruksizmi, gërhitja gjithashtu mund t’ju shterojë energjitë gjatë natës.

Konsumi i alkoolit
Është e vërtetë që pirja e alkoolit mund të nxisë përgjumje, por ekspertët thonë se alkooli mund të prishë ciklet tuaja normale të gjumit.

Pozicioni i gabuar mund të shkaktojë gjithashtu dhimbje shpine qafe e koke.

Përdorimi i telefonit, tabletit apo laptopin natën mund të shkaktojë gjithashtu lodhje në mëngjes.

Kjo ndodh për shkak të ngjyrës blu që emeton ekrani i celularit apo i pajisjeve të tjera, e cila pengon prodhimin e melatoninës, hormonit të gjumit./VP

Shperndaje në: