Urime Ditelindjen, Naltmadhnia Juej!

Mbretnesha Elizabeth II mbush 90 vjet dhe e tane bota feston ditelindjen dhe fronin e dinjitetshem te saj. Ditelindja e saj ka me u celebrue disa dite te muejit Qershor me ngjarje nacionale. Mbretnesha Elizabeth II mori fronin ne vitin 1952, mirepo u koronizue nji vit ma vone.mbretnesha

Per shenimin e 90 vjetorit te lindjes se naltmadhnesisese saj, Kryeministri britanik David Cameron thote se mbretnesha ka qene ‘gur i fuqise per kombin tone’,dhe per Commonwealth.

Kurse, Princi i Walles , i biri Charles, ka regjistrue dhe xhirue mesazh special per kete dite, tue lexue nji rresht nga vepra ‘Henry VIII’  te Shakespeare.

 

Festimet nisin mbasdite vone kur vet monarkja merr pjese ne shetitje ne Windsor dhe ndez fenerin simbolik.

 

 

 

 

Shperndaje në: