Kongresmenet e nominojne aktivisten Natasa Kandic per Nobel per Paqe

natasa kandic-nobel

Dy kongresmen amerikan e kane nominue aktivisten nga Beogradi, Natasa Kandic dhe fondin e saj per paqe humanitare per Çmimin Nobel per Paqe 2018, raporton Voice of America.

Nominimin e kane ba kryetari per Komisioninn e Helsinkit ne Kongresin Amerikan, senatori nga Mississippi, Roger Wicker, dhe kongresmeni demokrat nga New York’u, Eliot Engel.

Ne arsyetimin e tyne, kongresmenet potencojne se Nataša Kandić me fondin e saj per krejt dekada ka dokumentue shkeljen dhe mosrespektimin e te drejtave te njeriut gjate konflikteve ne ish Jugosllavi.

Shperndaje në: