Bjen blloku B1, disa vende mbesin pa rrymë

Sot gjatë tanë ditës ka pasë reduktime të energjisë elektrike, madje në disa fshatna me disa orë janë pa rrymë.

Kjo për shkak të mos prodhimit të mjaftueshëm të rrymës.

Viktor Buzhala, zadhanës i KEDS’it ka konfirmue për Indeksonline se me kërkesë të KOSTT’t po aplikojnë reduktime, si dhe ka ramje të bllokut B1.

“Po pergjithesisht me kerkese te KOSTTit ne po aplikojme reduktime. Kjo po ndodhe sepse ka devijim nga prodhimi i planifikuar, pra nje njesi e KEK’ut, ajo B1 ka rene dhe per pasoje ne po pranojme 250 MË/h me pak. KEDS/KESCO po ben maksimumin, por ju e dini ëe eshte pergjegjesi e KOSTT’it si rrrgullator i sistemit dhe eventualisht KEK te siguroje energjine e munguar kur ka devijim nga prodhimi i planifikuar” ka thanë Buzhala.

 

 

Shperndaje në: