Thaçi me deklaratë interesante për Rusinë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thanë se samiti i Sofjes ashty mundësi e jashtëzakonshme dhe asht mundësi unike për Kosovën.

Simbas presidentit Thaçi, kryeministri bullgar, Boyko Borissov, ka sjell nji unitet të vendeve të rajonit.

“Bullgaria ka qenë model i integrimit të shpejtë ne Bashkimin Evropian”, ka thanë ai.

“Edhe pas takimit që kam pasur me Hahn (Komisioner evropian për zgjerim Johannes Hahn) dhe Mogherini (Shefe e diplomacisë së BE-së Federica Mogherini), kam parë që Kosova është duke ecur në hapa të shpejtë përpara dhe drejt integrimit”, tha Thaçi.

Mandej, Thaçi ka thanë: “Rikthesoj se Kosova është pjesë e qëndrimeve të Bashkimit Evropian dhe SHBA-ve kur vije puna tek sanksionet. Neve nuk na pengon raporti Serbi-Rusi, mirëpo Rusia duke e njohur Kosovës do ta ndihmojë edhe Serbinë, sepse do ta lirojë atë nga një mik i rrejshëm.”

Shperndaje në: